Co radit rodičům předškoláků o čtení

23. 11. 2018     sekce: Školka     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

Časopis Kritická gramotnost, který vychází v rámci projektu Pomáháme školám k úspěchu, se v posledním čísle věnoval tomu, zda mají rodiče učit své děti číst ještě předtím, než přijde do školy. Zda mají děti učit písmenka a také tomu, jak se z nich skládají slova a věty. Z článku vyjímáme stručné šestero rad rodičům předškoláků, při zájmu o celý článek si jej můžete přečíst v časopise Kritická gramotnost, speciál 2018 (od str. 25).

Šestero rad rodičům

• Neučme děti písmenkům, ale zájmu o ně a o čtení.
  • Podporujme dítě ve zkoumání světa písmen. Pokud ho ale dosud nezaujal, zachovejme klid.
  • Nabízejme činnosti s písmenky, ale nenuťme.
  • Buďme trpěliví. Nepředbíhejme. Ke složitějším úkolům nás přizve dítě samo.
  • Nenechme se znervóznit tím, že "kamarádčin Toník už ...". Každé dítě zraje jinak, nesrovnávejme.
  • Nepředvádějme našeho malého génia příbuzným. Pokud jim sám s chutí něco přečte, podpořme ho.