VÍTĚZSTVÍ NA EVROPSKÉM MISTROVSTVÍ VEX IQ ROBOTICS VE FINSKU

16. 01. 2019     sekce: Fotogalerie     autor: Petr Drábek     tisk: tisk článku

Naši žáci Štěpán Hawiger, Hana Húdková, Petra Húdková, Linda Hladíková se 11. až 14. ledna 2018 účastnili evropského mistrovství VEQ IQ CHALLANGE EUROPEAN OPEN 2019 ve FINSKU, kam jsme postoupili po vítězství v republikovém šampionátu v PRAZE. Soutěž se konala ve finském městě RIIHIMÄKI asi 50km do hlavního města HELSINKY. Do Finska jsme cestovali letecky Airbusem 320 společnosti FINAIR, kde jsme se poprvé setkali s finštinou a zachytávali první slova tohoto severského jazyka. Dále jsme si museli posunout hodiny o 1 hodinu dopředu, protože Finsko je v časovém pásmu +2.

Po příletu jsme se vlakem přemístili do města konání soutěže RIIHIMÄKI a ubytovali jsme se v hotelu SCANDIC. Hned po příletu jsme zjistili několik zvláštností této země. Za prvé to byly východy a západy slunce. Slunce zapadalo již ve tři hodiny odpoledne a vycházelo až o půl desáté ráno. Takže už ve čtyři hodiny byla tma jako v noci. Domluvíme se zde anglicky. Vlaky jezdí na rozdíl od naší země na čas a to dokonce, i když napadne sníh. Mají zde pizzu. Nikde jsme neviděli McDONALDs. Nikdo nikam nespěchá. Všichni jsou příjemní a ochotně radí. Před nádražím stojí deset aut a sto kol, na kolech se tu jezdí, i když je nasněženo.

Na večeři jsme si dali pizzu dle vlastního výběru v místní pizzerii a plni očekávání jsme šli spát.

Ráno jsme vstávali o půl sedmé, protože snídani jsme měli na sedmou a o půl osmé nás čekal převoz na místo. Dovezli nás na místo osobními auty. Registrovali jsme se na soutěž, změřili nám robota, dostali jsme propagační materiály, odznaky pro řidiče robota, trička, vody na pití, dostali jsme přidělené číslo a čísla pro připnutí na robota. Zavedli nás do haly, kde jsme měli připravené zázemí. Zůstali jsme v šoku. Čekala na nás připravená ohromná hala, televizní kamery, rozhodčí v pruhovaných dresech, komentátoři, 10 tréninkových polí, 5 soutěžních polí a 25 týmů z 5 zemí, přenos obrazu na velkoprostorovou obrazovku a na další obrazovky po celé hale, streamované video na internet, ozvučení, technické zázemí – filmová střižna na online střih 5 kamer, zvukový mix, počítačové centrum, kde se zpracovávaly všechny informace video, zvuk, body, promítání na obrazovky, promítání výsledků apod. wauuuuu.

Na začátku nás přivítali organizátoři turnaje, finská europoslankyně, starosta města Riihimäki. Komunikačním jazykem byla finština a angličtina.

A šli jsme na to, vybalili jsme si robota, dali nabíjet baterie a hned jsme šli trénovat. Soutěž měla 3 části:

  • týmová výzva -  dva týmy, dva roboty, čtyři operátoři, kdy spolu musí spolupracovat a získat společně, co nejvíce bodů. V týmové výzvě nás čekala 1 cvičná a 10 kvalifikačních jízd s vylosovanýmy týmy.
  • programování - jeden tým, který předvede autonomně naprogramovaného robota, soutěž zahrnovala 3 jízdy, ze kterých se započítalo nejvyšší skóre.
  • dovednosti ovládání robota - jeden tým, který v prvním kole robota ovládá manuálně pomocí dálkového ovladače., soutěž zahrnovala 3 jízdy, ze kterých se započítalo nejvyšší skóre.

Každá část soutěže trvá přesně jednu minutu, za kterou musíte získat, co nejvíce bodů, robota vždy ovládají dva operátoři, kteří se střídají mezi 25. a 35. vteřinou.

Asi po hodině trénování jsme museli nastoupit na zkušební zápas, který se nepočítal do výsledků. Tak jsme si mohli vše vyzkoušet. U zápasů s týmovou výzvou jsme se museli anglicky domluvit na strategii a nejlépe si to i společně několikrát vyzkoušet. Z Prahy máme zkušenost, že rozhoduje každý bod. Mluvilo se anglicky, žáci se domlouvali mezi sebou, pomáhali i učitelé. Soutěž týmová výzva začínal až v 13:00 hod a tak jsme zajeli ve volném čase soutěž dovednosti ovládání robota, kde jsme získali 22 bodů, což se později ukázalo jako nejlepší skóre, které již žádný jiný tým nepřekonal. V programování se nám tak nedařilo a získali jsme jen jeden bod.

V poledne nás čekal oběd ve školní jídelně, byla rybí polévka. 

Po obědě jsme měli čtvrtý zápas v pořadí, takže jsme museli vyhledat tým, domluvit se a po jedné zkušební jízdě jsme šli na to. A tak to probíhalo po celou sobotu, za kterou jsme stihli 1 zkušební jízdu, 5 kvalifikačních jízd, 1 jízdu dovednosti a 2 jízdy programovací.

SO                  P9                   10:40  ESTONSKO             ROSTE                                 25

SO                  Q4                   13:40  ESTONSKO             ROSTE                                 21
SO                  Q15                14:19  FINSKO                    MUSKETERE                      26
SO                  Q34                15:25  ESTONSKO             SITEVEX                              23
SO                  Q42                15:53  ESTONSKO             NIMETU VEX                       24
SO                  Q49                16:18  FINSKO                    TÖYTHÖHYYPÄT               25

SO                  SKILL             10:40  CZECH                     SROMOROBOTS                22
SO                  PROGRAM   10:55  CZECH                     SROMOROBOTS                1
SO                  PROGRAM   15:55  CZECH                     SROMOROBOTS                1

Sobotní zápasy najdete na 
https://www.youtube.com/watch?v=_YSbQmpHFg4

Naše zápasy najdete přibližně v těchto časech:
Cvičná jízda 1:02:00, kvalifikační jízdy 4:01:00, 4:40:20, 5:47:20, 6:16:16 a 6:43:56

Na konci prvního dne jsme byli v týmové výzvě čtvrtí se ziskem 23,8 bodů a dovednostech robota devátí se ziskem 23 bodů. Večer a noc jsme strávili na hotelu programováním robota, večeří, předáváním si zážitků ze soutěže.

Ráno jsme vstávali o půl sedmé, protože snídani jsme měli na sedmou a o půl osmé nás čekal převoz na místo. V neděli se soutěžilo hned od rána, takže v 8:33 jsme měli šestou kvalifikační jízdu.

Zase jsme museli vyhledat tým, domluvit se na strategii a po třech zkušebních jízdách jsme šli na tu kvalifikační. A tak to zase probíhalo po celý den.

NE                  Q62                8:33    FINSKO                    TEAM BLUE                        22
NE                  Q74                9:15    FINSKO                    MAI VEX TÜDRUKUD       27
NE                  Q89                10:08  TURECKO               PHOENIX                             30
                                        NEJVYŠŠÍ SKÓRE KVALIFIKACE

NE                  Q106              11:07  TURECKO                UNFORGETTABLES         20
NE                  Q112              11:28  ESTONSKO             ARUKÜLA VEX                  26
 

NE                  SKILL             10:40  CZECH                     SROMOROBOTS                16
NE                  PROGRAM   10:40  CZECH                     SROMOROBOTS                2

Nedělní zápasy najdete na  https://www.youtube.com/watch?v=YssgI4kZ2MA&feature=youtu.be
Naše zápasy najdete přibližně v těchto časech:
22:50, 1:03:00, 1:55:00, 2:54:30, 3:15:35, vyhlášení finále 3:42:00, finále v čase 5:21:00 a vyhlášení výsledků v čase 5:51:30.

Během dne jsme se pohybovali mezi prvním a devátým místem, což se po každém kole měnilo, ale poslední 3 kola jsme byli s průměrem 25,8 druzí.

Po všech kvalifikačních jízdách se nejhorší dva výsledky škrtli, a součtem ostatních bodů a výpočtem průměru postoupili do finále čtyři nejlepší týmy a to byly SROMOROBOTS (CZ), TÖYTHÖHYYPÄT (FI), TEAM PINK (FI), TEAM ORANGE (FI).

Nám vylosovali tým TÖYTHÖHYYPÄT (FI) a my jsme soupeřili s dvojicí TEAM PINK (FI), TEAM ORANGE (FI). Toto finále se nám podařilo vyhrát, protože jsme společně s druhým týmem získali 31 bodů a druhá finálová dvojice získala „jen“ 29 bodů. HURÁÁÁÁÁÁÁÁ.

Takže každodenní trénink a to i přes vánoční prázdniny, nervozita, obrovské množství času a úsilí se vyplatilo.

Ještě v neděli jsme se sbalili a přesunuli jsme se do Helsinek, kde jsme si dopřáli zaslouženou večeři dle osobního výběru, takže jsme si dali rybí speciality, pizzu, burger, hovězí maso se sladkými bramborami a zeleninou, …. U večeře jsme si dlouho povídali. Asi devět hodin jsme museli jít spát, protože ráno jsme vstávali v šest hodin a čekal nás přesun na letiště a 1 400 km dlouhá cesta směrem domů.

Ráno už to bylo rychlé, sraz před hotelem, zasněžená cesta na nádraží, cesta vlakem na letiště, odbavení a nástup do letadla, dvouhodinový let, přistání v Praze, autobus na nádraží, vlakem domů do Hranic. A to je vše.

Vlastně ne. Ještě musíme poděkovat městu Hranice za poskytnutí mimořádného grantu, sponzorům SSI SHÄFER a.s., CEMENTU HRANICE a.s., LEVEL PRO s.r.o, AV MEDIA a.s.

Dále musíme poděkovat rodičům soutěžících žáků za podporu a čas na dopravu žáků do školy a ze školy o víkendech, svátcích, v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Dále musíme poděkovat našemu bývalému žákovi Vítězslavu Špiříkovi za rady, konzultace a podporu.

A ještě krátká rekapitulace. Odjížděli jsme s předsevzetím, že uděláme vše proto, abychom nebyli poslední, a nakonec jsme vyhráli týmovou výzvu s týmem TÖYTHÖHYYPÄT, získali jsme celkem 31 bodů ve finálové jízdě a porazili tak dvojici z finále 2, která získala 29 bodů. Vytvořili jsme 3. nejvyšší skóre soutěže, nejvyšší skóre kvalifikace 30 bodů, nejvyšší skóre finále 31 bodů a nejvyšší skóre dovednosti robota/1 tým 22 bodů. Kde se nám moc nedařilo, bylo programování, na této části musíme ještě zapracovat a příště uspět i v této oblasti.

Můžete si také přečíst článek pořadatele soutěže v České republice, společnosti AV media. Další média také píší o úspěchu našich žáků:

Článek VE ŠKOLE ZDE

Článek Facebook ROBOEDU

Článek TWITTER ZDE

Článek GOSERV ZDE

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články