Turisticko-mediální kurz 9.A

28. 06. 2022     sekce: Fotogalerie     autor: Petr Drábek     tisk: tisk článku

Úvodní slovo
Každým rokem naše škola pořádá pro žáky devátých ročníků týdenní turisticko-mediální kurz. Účastní se jej většina žáků devátých ročníků.
Denní náplní jsou zajímavá putování pěšky na nejrůznější místa v okolí zvolené základny. Další náplní je příprava mediálního obsahu, v našem případě filmu. Tak, aby si žáci vyzkoušeli profesionální tvorbu filmu. Příprava na tuto akci začíná asi měsíc před odjezdem. Žáci se rozdělili do skupin po 4 až 6. Museli si vymyslet příběh, svého filmu. Na tento příběh připravit scénář s dialogy, popisem prostředí, seznamem pomůcek, kulis, .... Žáci si rozdělí role: režisér, kameraman, scénárista, maskér, ... Kolektiv je malý, film je nízkorozpočtový, takže jedna osoba zastává většinou více funkcí a pokud je potřeba větší obsazení komparzu můžou si týmy pomáhat i mezi sebou. 
Práce pokračuje na kurzu výběrem míst k natáčení, přípravou místa, přípravou kostýmů, přípravou herců, samotným natáčením. Na závěr následuje postprodukce to znamená prohlédnutím natočeného materiálu, výběr scén, které budou požity, střihem, výběrem hudby, přípravou titulků. Vyvrcholením celého snažení je slavnostní promítání na noci filmových talentů.

Popis žáků jak to vidí žáci 9. ročníku, kteří mají kurz již za sebou, si můžete přečíst zde.
V první polovině června se žáci devátých ročníků zúčastnili turisticko-mediálního kurzu. Žáci jeli na kurz ve dvou termínech, od 6. do 10. června jela třída 9.A, od 13. do 17. června třídy 9.B a 9.C. Obě tyto skupiny byly ubytovány v hotelu Permoník, který se nachází v Beskydech, kousek od vesnice Nový Hrozenkov. 
Jak už název kurzu napovídá, žáci se učili pracovat s fotoaparátem a videokamerou a dozvěděli se něco víc o tvorbě filmů a fotografování. Nově nabyté informace ohledně fotografování si žáci mohli vyzkoušet během každodenních výšlapů a vycházek, na něž tak máme spousty vzpomínek, právě v podobě fotek. Volný čas žáci trávili na pokojích nebo u bazénu, večery jsme pak společně trávili ve společenské místnosti hraním her.
V průběhu kurzu byli žáci rozděleni do několika skupin, každá skupina měla za úkol natočit na kurzu krátký film. Žáci si tak rozdělili funkce, dopředu si připravili scénář a na kurzu natáčeli a stříhali. Díky vlastnímu filmu si tak mohli vyzkoušet, jak vlastně film vzniká, pracovali s editorem videí, ale hlavně si během natáčení užili i spoustu zábavy. Výsledné filmy jsme společně zhlédli náš poslední, čtvrteční večer. Vy máte možnost zhlédnout je na školním youtubovém účtu. Michaela Janečková

Na tomto kurzu byly čtyři skupiny.
Skupina1: Wojkovský, Plesník, Janečková, Hnilička, Kohout, Kubošová
Skupina2: Zdražil, Symerský, Dreiseitlová, Vavříková, Mlčoch, Kořistka
Skupina3: Burzová, Šindlerová, Münsterová, Skála, Heryán, Yvanová
Skupina4: Vítková, Macková, Zimáček, Adámková, Vincker, Zatloukal

Co jsme dělali celý týden. Snažili jsme se vyvážit práci s digitálními technologiemi a pobyt v přírodě a zdravý pohyb. Vše se přizpůsobovalo počasí, což byl klíčový faktor, jak pro natáčení tak pro pohyb venku. 

Pondělí, čas odjezdu, očekávání, tešení se, .... Ráno jsme se sešli na vlakovém nádraží v Hranicích. Jeli jsme vlakem, s jedním přestupem, čekala nás také jízda lokálkou. Naše cesta trvala necelé 2 hodiny a obsahovala 1 přestup ve Vsetíně. Poté, co jsme dorazili do Nového Hrozenkova, přijel Veřin táta, který nás zachránil od tahání těžkých batohů a tašek. Cesta z nádraží byla celkem krátká, to nás ještě nebolely nohy a tak 2,9 km uplynulo jako voda. Po příchodu na hotel, jsme se do pokojů a šli obhlédnout okolí. Jedna skupinka zůstala, a začala hned natáčet. Na procházku se nám moc nechtělo, ale nakonec byla fajn. Na procházce jsme fotili a dostávaly rady od pana učitele. Po procházce následovala večeře – guláš, ten všem chutnal. Po večeři nastaly hry a organizační věci. I když se to některým nelíbilo, večerka byla nastavena na 22:00, povídali jsme si dlouho po ní.

Úterý druhý den jsme již věděli, co nás čeká. Ráno, když jsme vstali, šli jsme na snídani. Každý si mohl vybrat z velkého množství slaného i sladkého jídla, takže si každý mohl dát to, na co měl chuť. Byly tu i tací, kteří jedli každý den to samé jídlo. Tento den byli vybráni i první upíři do naší hry a jelikož na to hodně lidí zapomnělo, upíři to měli dopoledne docela jednoduché. Po snídani jsme šli všichni točit první scény z našich filmů. V průběhu dopoledne jsme dostali jablko jako svačinu. Na oběd jsme měli čočkovou polévku a smažená kuřecí prsa, bramborovou kaši a okurek. Potom jsme měli odpolední klid, během kterého se všichni snažili nabrat síly. V jednu hodinu jsme dostali svačinu v podobě oplatky a vyrazili jsme na túru. Cestou lesem, po trávě i po štěrkové cestě jsme došli až na horský hotel Kohútka. Usedli jsme do místní restaurace a začaly hody. Osvěžili jsme se studeným pitím nebo zmrzlinou a odpočinuli jsme si po náročné cestě, ze které jsme byli unavení. Byl pokořen rekord v pití půl litru točené kofoly na ex a někteří z nás si dali borůvkové knedlíky, hranolky nebo třeba hamburger. Tahle část byla z celé túry nejlepší. Když všichni dojedli a dopili, vyrazili jsme znovu na cestu. Na zpáteční cestu jsme se rozdělili na dvě skupiny – kratší a delší trasa. Jedna část se s paní asistentkou rozhodla jít kratší cestou po asfaltové cestě a zbytek s paní učitelkou a panem učitelem delší cestou lesem a poté i chvíli po asfaltové cestě. Popravdě kratší trasa se asi změnila v delší, protože líná skupina s delší trasou dojela autobusem. Nakonec jsme unavení a vyčerpaní dorazili na hotel. Když jsme se vrátili čekaly na nás boloňské špagety se sýrem jako večeře. Po večeři jsme měli hodinu čas a potom jsme šli hrát do společenské místnosti různé hry, jako třeba sbírání obrázků hmyzu pusou pomocí kolíčku. Vyhodnotila se i hra upír, aby další ráno mohli být zvoleni noví. Poté jsme šli všichni do svých pokojů a v jedenáct hodin byla večerka. I když byl tento den náročný, všichni jsme si ho užili.

Středa začít točit je třeba. Středeční ráno jsme začali točením našich videí. Točení bylo náročné, protože třeba naše skupina točila jednu scénu na 75krát. Po obědě jsme se vydali i přes odpor nás všech na další výšlap na Balaton. Terén byl komplikovaný a lesní cesty byly celé zabahněné po dešti. Pan učitel Drábek z nás měl nejvíce energie a celou cestu dokumentoval. I přes tyto podmínky jsme nakonec ve zdraví došli. Tam na nás čekala dobrá večeře. Potom na nás čekal večerní program v režii pana učitele Drábka. Některé hry se povedly, některé ne, ale byl to zábavný večer.

Čtvrtek. Ve čtvrtek jsme finišovali s našimi videi, točili poslední scény a hlavně stříhali. Nebyli jsme ani na žádném výletu, protože některé skupiny potřebovali hodně 
času na dokončení videí. A navíc venku stejně pršelo. Kdo zrovna nepomáhal se stříháním, byl se vykoupat v bazénu. Promítání bylo naplánované na 20:00, ale kvůli technickým problémům se dvěma filmy se posunulo o hodinu.
Večer jsme si poté udělali promítání a filmy jsme si pustili. Všechny filmy byly povedené, všechny skupiny odvedly skvělou práci. Jako poslední jsme si promítali film 
Výlet na Kohútku, který pro nás vytvořil pan učitel Petr Drábek a který zdokumentoval nejnáročnější a nejdelší výšlap celého kurzu. 
Po skončení promítání jsme ve společenské místnosti ještě zůstali a hráli hry. Byl to přece jenom náš poslední večer na kurzu, takže večerka se oproti ostatním dnům prodloužila.

Poslední ráno se nám nechtělo vstávat, jelikož jsme ponocovali až do ranních hodin. Dali jsme si poslední snídani v našem hotelu, která byla ve stylu švédského stolu, stejně jako celý týden. Po snídani jsme začali balit své věci a dali pokoje do původního stavu, skoro původního. Rozloučili jsme se s hotelem, dali památeční foto a vydali se směrem k vlakové stanici. Slabší články skupiny jely autobusem. Silní jedinci, jako já, šli pěšky až do Nového Hrozenkova. Po náročné cestě silná skupina zastavila v pekařství, kde doplnila energii tradičními frgály. Obě skupiny se setkaly na vlakovém nádraží, kde jsme museli čekat na vlak. Ve vlaku jsme se občerstvili a trávili cestu zpěvem. Po výstupu z našeho lehce zpožděného vlaku ve Vsetíně jsme pospíchali na osobák do Hranic. Ve vlaku na nás všechny dolehla únava z náročného týdne. Kurz jsme si moc užili.

Tak tahle vypadal náš skvělý turisticko-mediální kurz. Na závěr bych dodal, že vzniklo pět filmů.
Skupina1: Poslední soud
Skupina2: Závist
Skupina3: Vražda 5ti tváří
Skupina4: Rande
Petr Drábek: Výlet na Kohútku

Všechna videa najdete na školním kanálu youtube.

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články