Pozorování zatmění Slunce

21. 03. 2015     sekce: Fotogalerie     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

V pátek 20. března 2015 došlo k zajímavému astronomickému úkazu. Slunce, Měsíc a Země se ocitly v jedné přímce a tak došlo k zatmění Slunce. Na území České republiky bylo pozorovatelné jako částečné, Měsíc přikryl asi tři čtvrtiny průměru slunečního kotouče.

Ve škole jsme využili toho, že úkaz probíhal během školní výuky. Dětem jsme ukázali několik možností pozorování. Buď můžeme Slunce pozorovat přímo s využitím speciálních slunečních filtrů, svářečských sklíček (děkujeme dědečkovi Lukáše Marka za zapůjčení několika svářečských kukel :-)), cédéček bez polepů, případně vnitřku disket (pokud je ještě doma najdeme).

Druhou možností je nepřímé pozorování pomocí projekce. K tomu můžeme využít odraz pomocí zrcátka, případně tzv. dírkovou komoru. Tu si můžeme vyrobit jednoduše pomocí tužkou propíchnutého papíru nebo třeba použijeme cedník. Nebo nám dírkovou komoru vytvoří sama příroda, například škvírami v korunách stromů. Ve všech případech tak můžeme v okamžiku zatmění pozorovat místo kulatých prasátek prasátka "srpečková".

Ve fotogalerii najdete fotografie paní Olgy Dřímalové, hlavní fotografie je od Petra Zeleného. Pokud jste neměli možnost vidět úkaz na vlastní oči, můžete si jej prohlédnout ze záznamu zde :-).

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články