Turisticko-mediální kurz žáků 9. tříd

21. 06. 2017     sekce: Akce školy     autor: Petr Drábek     tisk: tisk článku

Turisticko-mediální kurz je zaměřen na mediální vzdělávání a turistiku. Pro tento kurz jsme si vybrali oblast v ryzí přírodě v samém srdci Javorníků. Byli jsme ubytováni na chatě Javorka, pod vrcholem Kohútky ve výšce 900m nad mořem. Kromě marodů a dovolenkám se zúčastnili všichni žáci 9. tříd. Takže nás bylo 30 + 3 učitelé.

Abychom prožili kurz se vším všudy, zaměřte se na první slovo z názvu TURISTICKO,tak jsme jeli vlakem s jedním přestupem ve Vsetíně. Po příjezdu do Nového Hrozenkova nás čekal dvouhodinový výstup na Kohútku. Aby to nebyla taková „drasťárna“, batohy, tašky a kufry nám vzal správce chaty autem. Šli jsme lesem, pořád do kopce, ale cesta vcelku rychle uběhla. Po krátkém odpočinku jsme se ubytovali do pokojů po 4 nebo po 5. A následoval zasloužený oběd. Po krátkém šlofíku po výborném jídle jsme se pustili do práce na MEDIÁLNÍ části kurzu. Rozdělili jsme se do skupin po 6, dostali jsme instrukce, vytasili jsme fotoaparáty a vyrazili jsme do okolí chaty fotografovat rostliny do digitálního herbáře. Cílem aktivity bylo vyfotografovat květ, detail stonku a listu a celou rostlinu. Dalším úkolem bylo rostlinu pojmenovat. K tomu jsme využili naše mobily a aplikaci FLOWER ID. Každý měl jednu rostlinu. Kdo byl hotov se sběrem fotografického materiálu, šel si fotky protřídit na PC a vybrat nejlepší záběry. Večer jsme si vše promítli s vysvětlením chyb. Nezvyklá fyzická aktivita a pohyb na čerstvém vzduchu nás tak unavil, že jsme po promítání hned ulehli do hajan.

Druhý den jsme měli v plánu fotit portréty. Po výtečné snídani jsme tedy vyrazili do divoké přírody (aneb pár metrů za chatou). Čím originálnější fotky, tím lepší. Poté jsme si každý ve skupině museli vybrat alespoň 5 svých portrétů a uložit je do složky na PC. Po výtečném obědě následovala domluva jednotlivých tříd s třídními učitelkami na stužkování. V odpoledním programu bylo naplánováno natáčení osobních medailonků, kde měl každý žák říct o sobě pár informací. Za kamerou většinou stáli spolužáci, aby se seznámili s natáčením, zoomem a tím, jak se kamera vlastně drží a ovládá. Někteří opozdilci ještě dokončovali focení portrétů. Večer probíhal v zábavném duchu. Hráli jsme různé hry – od živého pexesa, přes navádění po slepu až po štafetu s krabičkami od zápalek. Den jsme opět završili večerním promítáním našich prací.

Ve středu ještě někteří dotáčeli medailonky (pozn. autorů: už se nám moc nechtělo, ale šlo to: D). Zbytek dopoledne jsme si ve skupinách připravovali materiál na dokument, který byl v plánu ve čtvrtek.  Někteří už měli materiál k dokumentu dotočený, tak si chystali komentáře k naší reportáži, která se natáčela během túry. Ta následovala po vydatném obědě a vedla na Malý Javorník. Zatímco jsme šli, mohli jsme fotit krajinu, tematická selfie a natáčet video-reportáž. Někteří však byli tak zapálení do túry, že přehlédli místo setkání. Vybrali jsme jim zvláštní úkol za zdržení skupiny a to, natočit a sestříhat video o zpáteční cestě. Po technických problémech se jim nakonec podařilo video sestříhat a mohli jsme si je prohlédnout při večerním programu. Díky některým exotům, kteří byli v noci na telefonech a ponocovali, jsme se museli na noc rozloučit se svými mobily.

A přišel další den. Čtvrtek. Dopoledne skupiny pracovaly na přípravě scénářů. Ti, co už měli natočeno, mohli začít se střihem videa. Možná střih vypadá lehce, ale není. Ve skutečnosti je to šíleně náročné – neustálé opravy, úprava zvuku, vkládání hudby, stále vše znovu a znovu kontrolovat… Ale byla to zábava, vcelku. Ve stříhání jsme pokračovali i po obědě, tentokrát i s ostatními skupinami. Večer následovaly hry, které si pro sebe skupiny navzájem připravily, a opékání špekáčků. Den jsme ukončili tradičním večerním promítáním našich skvělých prací. Většinou se jednalo o vtipný formát. A jelikož to zabralo celkem dost času, hned po zhlédnutí dokumentů jsme šli spát.

A nastal den E (pozn. autorů: pátý den). Po vynikající snídani a úklidu pokojů jsme naložili sbalená zavazadla do auta. Za krutého deště jsme vyrazili na dlouhou znavující cestu na nádraží. Tentokrát jsme šli z větší části po silnici. Mezitím jsme natáčeli krátké hodnocení kurzu. Přestupovali jsme ve Vsetíně. V jednu hodinu jsme dojeli do Hranic a rozutekli se domů.

KONEC!

Autoři: Alena Hlavicvá, Adéla Habermannová, Zuzana Novotná, Petr Drábek  

Odkaz na videa vzniklá na TMK 2017  ZDE                                                                                                                                    

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články