Tuk tukem z Bangkoku

10. 12. 2018     sekce: Akce školy     autor: Tereza Cabáková     tisk: tisk článku

Tuk tukem z Bangkoku

   Tomáš Vejmola, cestovatel, nám známý jako Tomík na cestách, nás poprvé navštívil po své cestě do Gruzie. Nyní se k nám přišel ve dvouhodinové přednášce podělit o své zážitky a zkušenosti ze svého ročního putování po Asii.

   V létě 2017 se vydal do Bangkoku a zpáteční cestu dlouhou 13 tisíc kilometrů absolvoval Tuk tukem. Jeho tuk tuk je 35 let stará, ojetá rikša, se kterou neměl žádné zkušenosti. Své putování začal tedy v Thajsku. Bez větších nákladů, skromně, přespával ve stanu, klášterech a u místních lidí. Během putování poznával rozdíly mezi lidmi, jak žijí, jaká vyznávají náboženství a co je pro ně důležité. Jak obyčejní lidé ochotně a „kreativně“ dokázali opravovat porouchané vozidlo jednoho cestovatele, který tak moc chtěl dojet na Moravu. Složité bylo vyřizování dokladů a nespolehlivost úřadů.

   Tomíkovo vyprávění bylo plné emocí, empatické, vtipné a zábavné. Vyprávěl o praní prádla v jezeře, cestování s „Maruškou“ a dalšími stopaři, „hasicím přístroji“ ve škole, nedotčené přírodě Myanmaru a nádheře Nepálu a Himalájí, nakládání Tuk tuku ve stylu Pat a Mat, pohostinnosti obyvatel Íránu, ochotě „sekuriťáků“ v Bulharsku, setkání se slovenskými policisty.

   Tomíka překvapila bída a chudoba Indie, ač je to objemem výroby druhá světová ekonomika, všudypřítomný smog, zápach a chudoba slumů ukazuje Indii z té horší stránky. Fotografie tříletého dítěte, které si opatruje svůj karton na spaní, spalování mrtvých na břehu posvátné ,Gangy ve Varanásí , jsou obrovským kontrastem k vyspělým městům a památkám. Tomášovi při putování pomáhala spousta vstřícných lidí, kterých poznal naštěstí více, než těch, kteří mu jeho putování všelijak ztěžovali.

   Zajímavé a vtipné bylo domlouvání se. Jazyků a jejich dialektů bylo opravdu hodně, ale vždy se mu to podařilo. Tomík po ročním putování přijel zpět na Moravu do Hranic, kde ho uvítali ti, co mu celou cestu fandili, sledovali a podporovali ho.

A Tuk tuk, jeho“ Žihadlo“? Jeho technické specifikace?

-počet koní: nespočet

-počet míst na sezení: Tomík a dva lidé

-počet technických problémů: nespočet

-cena: nevyčíslitelná

-max. dosažená rychlost: sebevražedná

   Tomíkovi děkujeme za bezvadné čtyři hodiny povídání, spoustu zajímavých informací a přejeme mu, aby se mu vždy na cestách dařilo.

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články