Kroky při dobývání vesmíru

30. 05. 2018     sekce: Akce školy     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

Přes 40 žáků druhého stupně navštívilo ve středu 30.5. výstavu Cosmos Discovery v Brně, která byla věnována jednotlivým obdobím výzkumu vesmíru. Mohli jsme vidět modely, dobové dokumenty, fotografie i reálné artefakty počátků dobývání vesmíru. Počátků, které byly v duchu soupeření mezi dvěma velmocemi, USA a SSSR. Prvním významným krokem bylo vyslání první umělé družice Sputnik v roce 1957, následně se do vesmíru podívali první živí tvorové - pes Lajka a šimpanz Ham a v roce 1961 první člověk, Jurij Gagarin. Sovětský svaz uzmul několik prvenství - první družice, první živý tvor a první člověk ve vesmíru, první vícečlenná posádka, první výstup mimo kosmickou loď a také první žena ve vesmíru. To donutilo Spojené státy k hození rukavice v podobě výzvy ohledně přistání člověka na Měsíci. Jak víme, tento závod o Měsíc vyhrály v roce 1969 Spojené státy, které poslaly úspěšně na Měsíc 12 astronautů. Posledním člověkem na Měsíci byl astronaut s českými kořeny, Eugen Cernan.

Období soupření polevilo a obě velmoci začaly při výzkumu vesmíru spolupracovat. Vrcholem byl společný let Sojuz - Apollo. Po invazi Sovětského svazu do Afghánistánu se spolupráce opět ocitla na bodu mrazu. Sovětský svaz se vydal cestou dlouhodobých pobytů kosmonautů ve vesmíru, Američané se soustředili na zlevnění letů do vesmíru pomocí raketoplánů.

Po pádu komunistického režimu v Evropě se opět rozvinula spolupráce, nejznámější je mezinárodní stanice ISS.

Část expozice byla věnována i české stopě při dobývání vesmíru. Byli nám představeni tři američtí astronauti s československými kořeny a také první a zatím jediný československý kosmonaut, Vladimír Remek. Byly nám také představeny dvě družice československé výroby, Magion 1 a 2.

Čestné místo na výstavě zaujala vzpomínka na ty, kteří při dobývání vesmíru položili své životy. Ať to byly první oběti v podobě posádky Apollo 1, či naopak poslední, kompletní posádka raketoplánu Columbia.

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články