logo školy
logo EU
VYPALOVÁNÍ OPTICKÝCH MÉDIÍ - VIDEO
Další lekce: Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programů, Vypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, < || >  Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,
 
 






























































   
     
     
  !Tip
 
  Více o DVD video se můžete dočíst ZDE







   















   

   
  !Tip
 
 
 
 
 

Vypalování videa a filmů

Jestli se vám vypalování u hudby zdálo příliš složité u filmů to bude ještě komplikovanější.U filmů máme také na výběr z několika možností.


Jak na to.

Trocha teorie na začátek
Pro přehrávání multimediálního obsahu, tj. videa a zvuku, je zapotřebí mít v počítači nainstalované kodeky. Problémy začínají pokud chcete ve svém počítači přehrávat filmy s příponou AVI, MPG nebo jiné. Jedná se o  filmy ve formátu MPEG, budete k tomu potřebovat tzv. kodek. Kodek slouží k dekódování (převedení) videa do podoby, kterou zvládne váš přehrávač videa přehrát. Kodeky najdete zdarma ke stažení na internetu. Že potřebujete kodek zjistíte, když vám u videa nepůjde zvuk, nebo když uslyšíte zvuk a neuvidíte obraz.

S následujícími kodeky přehrajete opravdu většinu filmů:


Pokud nechcete stahovat kodeky jednotlivě, můžete si stáhnout celý balík kodeků, např. ZDE

Video DVD je DVD disk, který obsahuje filmy. DVD-Video je způsob uložení videozáznamu na DVD nosiči. Ke kompresi obrazu se používá standard MPEG-2. Pro kódování zvukové stopy se standardně používá formát Dolby Digital (AC-3), někdy bývá použit i kvalitnější zvuk ve formátu DTS. Nekomprimovaný formát PCM se používá méně (častěji u hudebních titulů) a MPEG-2 audio se již téměř nepoužívá. Na přehrávání DVD-Video médií uživatel potřebuje zařízení obsahující DVD mechaniku a dekodér MPEG-2 (např. přehrávač DVD nebo osobní počítač s mechanikou DVD a softwarovým přehrávačem DVD).

DVD-Video disk musí povinně obsahovat adresář s názvem VIDEO_TS, které obsahují soubory s příponou vob, ifo a bup. V těchto souborech jsou uložené všechny potřebné složky video obsahu, jako je obraz, zvuk, hlavní nabídka, informace o kapitolách a titulky.

  • Vob (Video Objects) soubory obsahují video, zvuk a titulky a jejich maximální velikost na DVD-Video disku nepřekračuje 1 GB, i když lze pomocí určitého softwaru vyprodukovat i Vob soubory o velikostech několika GB. Obvykle bývá jeden film rozdělen klidně i mezi 8 Vob souborů.
  • Ifo soubory zase obsahují informace o tom, jaké zvukové stopy a titulky příslušné vob soubory obsahují, a další důležité informace potřebné pro správné fungování DVD-Video disku.
  • Bup soubory pak představují záložní kopie příslušných ifo souborů.
Složku AUDIO_TS, kterou používá pro změnu formát DVD-Audio, u filmových DVD je tato složka prázdná.

Vypálit DVD Video z připraveného adresáře

Z nabídky si vybereme Vypálit Video DVD z připraveného adresáře

Jedná se o adresář, který již obsahuje soubory VOB, IFO, BUP. Program Ashampoo umístí tyto soubory do adresáře VIDEO_TS a vypálí na DVD. Všechny soubory musí splňovat parametry pro DVD Video.

Samotný program ASHAMPOO BURNING STUDIO 6 neumí soubory VOB vytvořit ani převést z originálního DVD. To musíme udělat v jiných programech např. Format Faktory, ke stažení ZDE.





























Pak už následuje klasická obrazovka pro vložení čistého média DVD a jeho kontrolu 

























Ostatní nabídky vypalují filmy na CD, což odpovídá stáří této verze softwaru, kdy ještě DVD nebyla tak běžná jako dnes a filmy se vypalovaly na CD, samozřejmě s nižší kvalitou. Tyto varianty my dnes přeskočíme a podíváme se na poslední možnost a tou je ....

Pouze kopírovat filmy na CD/DVD/Blueray disk
Tato volba znamená, že se objeví standardní oko na vkládání souborů, kam přetáhneme soubory (filmy nebo videa) a tento program je vypálí jako běžné soubory. Pokud váš DVD přehrávač (stolní) nemá podporu MPEG, nepůjdou filmy přehrát.
































SHRNUTÍ:
Tento software neumí vytvořit soubory VOB tzn. nemůžu si z filmu formátu AVI vytvořit DVD-Video, tomuto postupu se říká DVD authoring
Tento software neumí převést DVD-Video do PC. Vytvořit z DVD-Videa soubor AVI nebo MPG, tento postup se nazývá rippovat DVD-Video
Na tyto činnosti musíme využít jiný software např. Format Faktory pro převod videa na správný formát, nebo vypalovací program NERO 

!CHYBY

  • Nesprávné médium pro kopii
  • CD, DVD má ochranu
  • Nedodržuji licenční podmínky, vypaluji nelegálně získané programy

   

Důležité pojmy
Ochrana proti kopírování, kodek, DivX, Xvid, AC3, MPEG- 2, MPEG, VOB, IFO, BUP, DVD-Audio

Další lekce: Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování datObnova smazaných souborů, Instalace programů, Vypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování < || > Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,

Odpověz na otázky

  1. Jak vypadá obsah DVD Video?
  2. Co obsahuje u DVD Video disku složka TS_AUDIO?
  3. Spustí se bez složky TS_VIDEO DVD Video disk?
  4. Jak vytvořím VOB soubor?
  5. Umí program ASHAMPOO BURNING STUDIO 6 rippovat DVD Video disk?
  6. Jak mohu vypálit AVI filmy, aby šly přehrát v DVD přehrávači?
  7. Mohu si sám vytvořit ISO obraz CD nebo DVD?

Zdroje:
http://jnp.zive.cz/jake-kodeky-potrebujete-k-prehrani-filmu  Autor:
http://www.cdrhard.cz/view.php?cisloclanku=1599113079
  1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

  9. Bodů celkem: 0