logo školy
logo EU
PRŮZKUMNÍK
Další lekce:  Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta,  < || >  Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborůInstalace programůVypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,
 
 

























































 
     
     
  !Tip
 
  Mnozí lidé využívají jiné programy pro práci se soubory, velmi oblíbený je SALAMADER nebo Totoal COMMANDER, tyto programy mají 2 panely a pracuje se v nich trochu jinak.
 
 
  !Tip
 
  Vzhled okna průzkumníka si každý uživatel může upravit dle svého (USPOŘÁDAT - ROZLOŽENÍ) a navíc můžete si nastavit pro různé složky různá zobrazení.

Stisknutím klávesy ALT se v Průzkumníku zobrazí Menu

 
 

Průzkumník

základní aplikací pro práci se soubory a složkami je Průzkumník, tato aplikace je součástí operačního systému Windows. Průzkumník nám umožňuje procházet všechna datová uložiště prohlížet jejich obsah, zjišťovat údaje o discích, složkách a souborech. Dále umí zobrazovat stromovou strukturu. Umožňuje nám také pracovat se složkami a soubory (vytvářet, přejmenovat, smazat, vyhodit do koše, přesouvat a kopírovat, zjišťovat velikost, zjišťovat další údaje, třídit a vyhledávat. Průzkumník také umí pracovat s disky, ale tyto operace mohou při neopatrné manipulaci mít za následek ztrátu dat nebo nefunkční operační systém.


Okno Průzkumníka můžete spustit pomocí tří ikon Počítač (Tento počítač), Síť (Místa v síti) a v nabídce START najdete Průzkumníka. Průzkumník mít 3 podoby




Průzkumník (základní okno Tento počítač nebo Počítač) 

Vzhled průzkumníka můžeme měnit pomocí nabídky Uspořádat - Rozložení


Okno Počítač

Počítač zobrazí všechny lokální datová uložiště, připojená výměnná média a namapované síťové disky, dále zobrazí připojená zařízení jako je čtečka nebo mobil.



Okno Síť
Síť zobrazí všechny síťová zařízení, servery, WIFI, tiskárny - síťové, scannery - síťové, počítače, notebooky, .....

Popis okna průzkumníka


Možnosti Zobrazení souborů a složek

Existuje několik způsobů zobrazení objektů (ikon složek, souborů a disků). Viz obrázek vpravo. Mezi těmito zobrazeními se můžeme přepínat. Každé z těchto zobrazení je vhodné pro určité složky nebo soubory a na jiné je úplně nevhodné. Jak nejjednodušeji si můžeme zobrazení změnit a z jakých zobrazení si můžeme vybírat se můžete podívat zde.



Zobrazení můžeme měnit pomocí předposlední ikony v panelu nástrojů, nebo kliknutím pravým tlačítkem do okna s ikonami, ale tak ať neklikneme na žádnou ikonu.

Největší, velké, střední ikony zobrazují náhledy souborů a složek (tzn. že vidíme obsah souboru místo ikony a to u obrázků, videí a prezentací). Ty první tři zobrazení jsou vhodné na procházení obrázkových galerií nebo složkami s videí. Čím méně souborů, tím větší zobrazení je vhodné použít.
Malé ikony zobrazují ikony a název souborů (název může být zkrácený) soubory jsou řazeny v řádcích. Volbou Seznam, zobrazíte přehled souborů  ve sloupcích s malou ikonou a celým názvem souboru. Zobrazení Podrobnosti  je asi nevhodnější pro práci s běžnými soubory, vidíme u nich datum vytvoření souboru, jeho velikost, typ a celý název. V zobrazení Podrobnosti je možné soubory snadno řadit podle jednotlivých sloupců a to tak, že klikneme  na název u sloupců. Dlaždice zobrazí malé náhledy v řádcích, dále jsou vidět typ a příponu souboru a jejich velikost. Poslední volba Obsah zobrazí rovněž malé náhledy, velikost a datum jejich vytvoření.
Co se týká Zobrazení, je to otázka efektivity a zvyku každého uživatele, tam, kde jeden použije zobrazení velké ikony, jiný použije zobrazení dlaždice a oba budou tvrdit, že jejich volba je lepší.


ZOBRAZENÍ OBSAH
ZOBRAZENÍ DLAŽDICE
ZOBRAZENÍ PODROBNOSTI
ZOBRAZENÍ SEZNAM
ZOBRAZENÍ MALÉ IKONY
ZOBRAZENÍ STŘEDNÍ IKONY
ZOBRAZENÍ VELKÉ IKONY
ZOBRAZENÍ NEJVĚTŠÍ IKONY

 
  Možnosti Panelu nástrojů

Další činnosti můžeme zajišťovat pomocí horního panelu  nástrojů (asi nejpoužívanější bude tlačítko Nová složka, ..) ten se mění podle toho, na co jsem kliknul nebo jakou složku jsem si otevřel.

OTEVŘENÁ SLOŽKA

NEREGISTROVANÝ SOUBOR

TEXTOVÝ DOKUMENT

OBRÁZEK

Možnosti řazení souborů a složek

Jak jsme si povídali v lekci o souboru, každý soubor má několik vlastností (Název, velikost, typ, datum vytvoření nebo změny). A podle každé z těchto vlastností si soubory mohu seřadit. Pozor toto řazení seřadí pouze soubory v aktuální složce, nikoli v podsložkách.
Řadit mohu, bez ohledu na to, jaké zobrazení mám zrovna nastavené. Řazení vyvolám kliknutím pravým tlačítkem do okna s ikonami  tak, abych neklikl na  žádnou z nich, ale na volné místo. Objeví se mi následující nabídka. Viz obrázek vpravo.

Aktuální nastavení je označeno modrými puntíky. Kromě nastavení Vlastnosti si mohu zvolit, zda se řadit bude vzestupně nebo sestupně.

Výborné je, že můžu pro každou složku nastavit jiné zobrazení a jiné řazení podle toho, co v této složce mám.


V zobrazení podrobnosti mohu řadit přímo pomocí lišty v horní části okna a to tak, že kliknu na název sloupce.



SHRNUTÍ:
Průzkumník je nástroj pro práci se soubory a složkami.
Jeho vzhled se dá měnit a je závislý na tom, co mám otevřené nebo na co jsem kliknul.
Máme různé druhy Zobrazení
NEJVĚTŠÍ IKONY - procházení fotogalerií nebo obrázků, kde je málo položek, nebo pokud si potřebuji položky důkladně prohlédnout. (Vidím velký náhled a název).
VELKÉ IKONY - procházení fotogalerií nebo obrázků, kde je více položek, a nepotřebuji položky prohlédnout, stačí mi, když vím, na co se dívám. (Vidím náhled a celý název).
STŘEDNÍ IKONY - procházení fotogalerií nebo obrázků, kde je hodně položek, a  stačí mi když vím, na co se dívám. (Vidím malý náhled a celý název).
MALÉ IKONY - procházení jakýchkoliv souborů, kde je hodně položek. (Vidím ikonu a celý název). Položky jsou řazeny v řádcích.
SEZNAM - procházení jakýchkoliv souborů, kde je hodně položek. (Vidím ikonu a celý název). Položky jsou řazeny ve sloupcích.
PODROBNOSTI - procházení jakýchkoliv souborů, kde je hodně položek. (Vidím ikonu a celý název, velikost, typ, datum vytvoření nebo změny). Jedna položka = jeden řádek.
DLAŽDICE- procházení obrazových souborů, kde je hodně položek. (Vidím náhled a celý název, typ, velikost).
OBSAH- procházení obrázkových souborů, kde je hodně položek. (Vidím náhled a celý název, velikost a datum změny).

Obzvláště u složek obrázků Vám může přijít vhod klávesová zkratka ALT + P, která Vám zobrazí zvětšený náhled.

Stisknutím klávesy ALT se v Průzkumníku zobrazí Menu

Novou složku vytvoříme pomocí klávesové zkratky CTRL + SHIFT + N

!CHYBY

  • neefektivní práce ve špatném zobrazení a neznalost možností, to vše může způsobit pomalejší práci a zvyšuje pravděpodobnost chyb
   

Důležité pojmy:
 Průzkumník, datová uložiště, složky, souborech, stromovou strukturu, síťové diskyserver, sdílená složka, podsložky.
      


Další lekce:  Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta,  < || >  Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborůInstalace programů, Vypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,

Odpověz na otázky

  1. Na co slouží průzkumník?
  2. Má průzkumník jedno okno a jeden vzhled nebo se mění?
  3. Co mi zobrazí ikona Síť, kterou máme na ploše?
  4. Pokud mám otevřené okno Počítač a připojím USB disk, objeví se nebo musím okno znovu otevřít?
  5. Co je to Zobrazení, jaké mám možnosti zobrazení souborů a složek.
  6. Jam mohu změnit Zobrazení? 2 způsoby
  7. V jakých zobrazeních jsou vidět náhledy, a u jakých souborů se to projeví?
  8. Které zobrazení je nejvhodnější pro práci se soubory a složkami?
  9. Podle jakých vlastností mohu seřadit soubory v zobrazení Podrobnosti?





  1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

  9. Bodů celkem: 0