logo školy
logo EU
CO JE UVNITŘ PC
Další lekce: Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory,  < || >   Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programůVypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,
 
 






























































   
     
     
  !Tip
 
  Jak to vypadá uvnitř počítače se můžete podívat zde.







   





















   

   
  !Tip
 
  Základní deska je plošný spoj, který spojuje všechny součástky sběrnicemi. To že deska pracuje zajišťuje BIOS, ten určuje jak se pracuje s daty.
 
 
  !Tip
 
  Procesor nejvíce ovlivňuje výkon počítače. Procesory obsahují ale také zařízení, kde byste to nečekali, lednička, pračka, mikrovlnná trouba.
 


  !Tip
 
  Chladič odvádí teplo od procesoru, proud vzduchu proudící základní jednotkou odnese toto teplo ven ze základní jednotky, proto za počítačem nahmatáte, kde proudí teplo ven.
 


Co je ukryto v té tajemné skřínce

Skřínce my říkáme základní jednotka. Tu my už známe, ze přední i zadní strany, ale nevíme co se skrývá uvnitř. Tak se tedy podíváme. Na obrázcích se můžete podívat, jak to vypadá uvnitř základní jednotky. Uvnitř se nachází součástky o nichž jste již možná slyšeli, protože tyto pojmy jsou dosti známé. Uvnitř základní jednotky máme: základní desku, procesor, chladič, operační paměť, pevný disk, DVD mechanika, el. zdroj, kabely, grafická karta, zvuková karta, síťová karta.

PC uvnitř
PC uvnitř

PC uvnitř
PC uvnitř

základní deskaKomponenty uvnitř PC

ZÁKLADNÍ DESKA

Základní deska (motherboard). Velká součástka na dně nebo boku základní jednotky, do které se zasouvají nebo se k ní připojují kabely všechny ostatní součástky. Přesně je to deska plošného spoje, která obsahuje sloty pro zapojení součástek. V desce je zabudován BIOS, který určuje, co vše deska umí a jakými součástkami spolupracuje.

Základní desky vyrábí hodně výrobců nejznámější INTEL, GIGABITE, ASUS, MSI. 

Na základní desce najdeme SOCKET, BANKY, SBĚRNICE, CHIPSET, JUPMERY, BIOS, BATERII, ....

Základní informace o procesoru zjistíme na úvodní obrazovce po zapnutí PC

Další informace: zde


PROCESOR
CPU

Procesor (CPU Central Processor Unit). Přes procesor prochází všechny informace v počítači. Tyto informace jsou zastoupeny  0 a 1. Procesoru se říká mozek počítače, to je však mylná informace, protože procesor nepřemýšlí ani si nic nepamatuje, umí "jen" počítat. Zato umí počítat rychle. Dokáže zpracovat až 3000 milionů operací za 1s. Problematika je poměrně složitá a proto ji velmi zjednodušíme. Obecně platí čím rychlejší procesor, tím rychlejší počítač. Rychlost procesoru se dnes pohybuje v GHz. Další parametr je počet jader. Vícejádrové procesory vznikají umístěním více procesorů do jednoho čipu. Zase obecně platí čím více jader tím výkonnější procesor. Další a poslední důležitá informace je velikost cache paměti. Zase obecně můžeme říci čím větší tím lepší.
Procesor je součástka, která v základní jednotce nejvíce zahřívá. Proto je zakryt chladičem s ventilátorem, který jej neustále chladí.

Procesor Procesor Chladič Popis procesoru

Procesor je čtvercová součástka, která se na základní desce umisťuje do soketuSocket

Výrobci procesorů INTEL, AMD, MOTOROLA, ....

Výkon: rychlost GHz, počet jader 1-8, velikost cache 256KB-2MB

Základní informace o procesoru zjistíme ve vlastnostech Počítače podrobněji pomocí programu CPU-Z

Další informace: zde

Paměť  RAM

OPERAČNÍ PAMĚŤ RAM

Operační paměť (RAM Random Access Memory). Operační paměť je rychlá paměť, ve které jsou uložena data a programy, se kterými se právě pracuje a která jsou právě potřeba. Do této paměti si procesor odkládá informace, a kde jsou umístěny informace o spuštěných programech včetně operačního systému. Tato paměť si pamatuje informace jen pokud je počítač zapnutý. Při výpadku energie nebo vypnutí PC vše "zapomene". Pokud byste si chtěli doma rozšířit paměť potřebovali byste vědět jaký typ máte DDR1, DDR2, DDR3, ... 


Paměťové bankyPaměť RAM je tenká obdélníková součástka, která se na základní desce umisťuje do paměťových banků

Výrobci procesorů TRANSCEND, KINGSTON, GOODRAM, ....

Výkon: velikost 512MB-8GB, rychlost 400, 533, 600, 800 MHz, typ DDR1, DDR2, DDR3

Základní informace o paměti RAM zjistíme ve vlastnostech Počítače, podrobněji pomocí programu CPU-Z

Další informace: zde



Pevný diskPEVNÝ DISK HDD

Pevný disk (HarDDisk). Tato součástka si "pamatuje" informace i po vypnutí PC. Pamatuje není zrovna vhodný výraz, informace jsou na něm uloženy. Pevný disk uložen v kovovém obalu. Uvnitř tohoto obalu jsou plotny, které se otáčí,  kde jsou magneticky uloženy informace. Pevný disk mi známe z počítače jako Místní disk C:. Pokud si budeme kupovat nový disk měla by nás zajímat velikost disku, rychlost a velikost cache. Všechny tři parametry jsou důležité pro dobrý chod pevného disku.

V poslední době se intenzivně pracuje na SSD discích, což jsou disky založeny na principu USB disku. Výhodou je malá spotřeba el. energie, spolehlivost, malé rozměry, ..... Zatím však jsou tyto  disky malé a příliš drahé.

Pevný disk se k základní desce připojuje pomocí kabelů. 

Výrobci procesorů SEGATE, WESTERN DIGITAL, ....

Výkon: velikost 160GB-4TB, rychlost 300-600MB/s, cache 512KB-4MB

Základní informace o pevném disku zjistíme ve vlastnostech disku C:, podrobněji pomocí programu CrystalDiskInfo

Další informace: zde


webkameraDVD MECHANIKA

DVD mechanika (DVD).  DVD mechanika je standardní výbava PC a notebooků. Jedná se o optické paměťové médium, na které nelze přímo ukládat (viz RAM disky), ale na které se data vypalují. DVD je považováno za výměnné médium. Mechanika je prázdná a do ní se umisťují média. Médiem rozumíme stříbrný kotouček. Média rozlišujeme na CD, DVD a BR. Dále média rozlišujeme a -ROM, - R  a RW. Jednotlivá média se liší kapacitou a rychlostí čtení a zápisu.

CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, BR-ROM, BR-R, BR-RW

DVD se k základní desce připojuje pomocí kabelů. 

Výrobci procesorů SONY, LG, PLEXTOR, ....

Výkon: rychlost čtení, rychlost zápisu, rychlost přepisu

Základní informace o DVD zjistíme pomocí programu DVD Identifier

Další informace: zde


Sběrnice na základní desceROZŠIŘUJÍCÍ KARTY

Obecně se dá říci, že rozšiřující karty rozšiřují možnosti základní desky (počítače). Rozšiřující karty se zasouvají do sběrnic. Sběrnice jsou speciální patice na základní desce do nichž se rozšiřující karty zasouvají. Sběrnice máme PCI, PCI-E, AGP.

Rozšiřující máme grafickou, síťovou, zvukovou, televizní, střihovou,

Některé základní desky mají tyto karty integrovány přímo do základní desky. Poznám podle zadní strany PC

V poslední době je moderní nedávat rozšiřující karty dovnitř základní jednotky, ale externě je připojit přes USB. Toto řešení má výhodu v tom, že se nemusí otevírat základní jednotka a instalaci zvládne většinou i naprostý laik. Zařízení se dá kdykoliv odebrat a připojit k jinému PC. Jediná nevýhoda, tak je v rychlosti, což vyplývá z omezení rozhraní USB.

Grafická kartaGRAFICKÁ KARTA

Grafická karta (Graphical card). Tuto rozšiřující kartu zná většina z vás, protože moderní počítačové hry vyžadují kvalitní grafické karty, a tak mnozí z vás jste již grafickou kartu na PC měnili. Grafická karta zajišťuje spolu s monitorem tvorbu obrazu, jeho odeslání na zobrazovací zařízení a zobrazení. Moderní grafické karty mají svůj vlastní procesor GPU (Graphical processor Unit) a paměť RAM, aby zbytečně nezatěžovali procesor na základní desce, čímž se výrazně sníží zatížení hlavního procesoru. Zobrazovací zařízení se připojuje pomocí konektorů na zadní straně PC. Protože tuto část máme již probránu, víme, že konektory pro připojení monitoru jsou VGA a DVI. V poslední době je moderní připojovat v počítači také televizor, který můžeme připojit pomocí konektorů S-Video, Cinch, nebo nejmodernějším konektorem HDMI.

Grafická karta se k základní desce připojuje pomocí sběrnic PCI-E, AGP

Výrobci grafických karet nVidia, ATI.

Výkon: rychlost, výkon grafického čipu, velikost paměti, sběrnice do které se zapojuje, podpora 3D zobrazení

Základní grafické kartě zjistíme pomocí programu GPU-Z

Další informace: zde


Zvuková karta

ZVUKOVÁ KARTA

Zvuková karta (Sound card) Tato rozšiřující karta se stará o to, že při práci na počítači můžeme poslouchat hudbu, sledovat filmy, hrát hry a slyšet zvuky. Zvuková karta může být integrovaná na desce, což je dnes nejčastější varianta nebo ji můžeme vkládat do sběrnice jako kartu. Karta obsahuje zvukový čip, který zajišťuje vznik zvuku. Ten je přiváděn ke konektorům většinou 3,5 jack. Zvuková karta umí zvuk také zpracovat a to pokud přivedeme zvukový signál z mikrofonu nebo jiného zařízení.

Grafická karta se k základní desce připojuje pomocí sběrnic PCI, PCI-E

Výrobci zvukových karet Creative Labs, Genius, ...

Výkon:počet kanálů, zesílení, sběrnice do které se zapojuje

Základní zvukové kartě zjistíme pomocí Ovládací panely>Hardware a zvuk>Zvuk

Další informace: zde


SÍŤOVÁ KARTA

Síťová karta (LAN Card) - Tato rozšiřující karta umí připojit počítač do počítačové sítě a komunikovat mezi počítači pomocí kabelu. Tato karta bývá dnes již také integrována přímo v základní desce. Na kabelech je konektor RJ-45. Síťové karty rozlišujeme podle rychlosti komunikace 100MHz, 1GHz. 

Grafická karta se k základní desce připojuje pomocí sběrnic PCI, PCI-E

Výrobci síťových karet EDIMAX, 3COM, CISCO, INTEL.

Výkon: rychlost

Základní grafické kartě zjistíme Ovládací panely>Síť a Internet>Síťová připojení zde uvidíme seznam

Další informace: zde


SHRNUTÍ:
Největší součástka uvnitř základní jednotky je základní deska, do které se zasouvají všechny ostatní součástky, které jsou uvnitř základní jednotky. Procesor je nejdůležitější součástka, přes něj proudí všechny informace. Procesor počítá. Podle taktovací frekvence můžeme určit, kolik operací za sekundu zvládne 3GHz znamená 3 miliardy operací za sekundu. Dnes už většina procesorů je více jádrových. To znamená, že mají uvnitř více procesorů. Počet jader je také důležitý pro výkon procesoru. Poslední parametr určující výkon procesoru je velikost cache, kde si procesor odkládá výpočty. Procesor se při své práci velmi zahřívá proto potřebuje chladič s ventilátorem. Procesor je čtvercová součástka, která se na desce zasouvá do SOKETU.
Další důležitá komponenta, které se zasouvá do základní desky je operační paměť. Slouží k ukládání dočasných dat , které do ní ukládají spuštěné programy.Tato data v operační paměti nezůstávají trvale, ale jsou průběžně odstraňována a při každém vypnutí počítače je operační paměť úplně vyčištěna. Operační paměti se pro tento účel využívá proto, neboť je rychlejší než pevný disk a zároveň přístupová doba k datům je kratší. Čím více paměti RAM, tím lépe. Počítač tak dostane více prostoru pro důležitá data, což určitě poznáte na jeho větší svižnosti. Kromě velikosti je důležitá i rychlost. Paměť RAM se zasouvá do paměťových banků.
Pevný disk používáme k trvalému uchovávání dat nejen v počítačích a noteboocích, pro což byly původně navrženy.  Pevné disky nabízejí velké množství prostoru pro uložení dat. Navíc čtení a zápis dat jsou rychlé a počet přepsání dat neomezený. U disku nás zajímá velikost disku, paměť cache, přístupová doba, počet otáček. Disk se připojuje k základní desce kabelem.
Grafická karta je ta část počítače, která se stará o grafické výpočty, a právě ona posílá výsledný obraz na naše monitory. Připojujeme ji nejčastěji do PCI-Express slotu na základní desce. Starší a ustupující je slot s označením AGP. Dva největší výrobci čipů grafických karet pro běžné použití jsou společnosti ATI a NVIDIA.

   


Důležité pojmy:
 základní desku, procesor, chladič, operační paměť, pevný disk, DVD mechanika, el. zdroj, kabely, grafická karta, zvuková karta, síťová karta, SOCKET, BANKY, SBĚRNICE, CHIPSET, JUPMERY, BIOS, BATERII, jader, cache, soketu, DDR1, DDR2, DDR3, paměťových banků, SSD, optické paměťové médium, RAM disky CD, DVD, BR, CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, BR-ROM, BR-R, BR-RW,

Další lekce: Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory,  < || >   Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programůVypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,


Odpověz na otázky


  1. Jaké komponenty se zapojují do základní desky? 
  2. Co dělá procesor, jaké jsou parametry pro určení výkonu procesoru?
  3. Kdo vyrábí procesory (jaké firmy)?
  4. Zůstávají data v paměti RAM i po vypnutí počítače? 
  5. Proč je paměť RAM pro výkon počítače důležitá? 
  6. Kam se ukládají data, pokud je chceme uchovat i po vypnutí počítače? 
  7. Co je vše najdeme v základní jednotce? 
  8. Přiřaď názvy k obrázkům CVIČENÍ 1, CVIČENÍ 2

Vyzkoušej si test

This is alternative content.

Otevři si test z odkazu



Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Procesor
http://cs.wikipedia.org/wiki/Opera%C4%8Dn%C3%AD_pam%C4%9B%C5%A5
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pevn%C3%BD_disk
http://cs.wikipedia.org/wiki/Grafick%C3%A1_karta
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zvukov%C3%A1_karta
  1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

  9. Bodů celkem: 0