logo školy
logo EU
DATOVÁ MÉDIA - SÍŤOVÁ
Další lekce:  Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média,  < || > Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programůVypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,
 
 

























































 
     
     
  !Tip
 
  E-mailem j možné posílat soubory, množství souborů a dat můžeme navýšit archivováním do archivů ZIP, RAR, ARJ, 7Z





 

   
  !Tip
 
  Pokud potřebujeme poslat soubor větší jak 15 MB, můžeme využít ÚSCHOVNY
 
 
  !Tip
 
  On-line služby (cloudové služby) jsou budoucnost. Už si nebudeme kupovat aplikace a instalovat je na PC. budeme pracovat on-line, využívat aplikace on-line, ukládat data on-line, sdílet data.
 
 

Datová media aneb kam můžeme ukládat data na síti

Data můžeme ukládat nejen na lokální uložiště, viz minulá lekce (Disketa, Místní disk, CD, DVD, BR, USB, ext. disk, paměťová karta, mobil, MP3 a MP4 přehrávače), ale také na síťová uložiště. Sítě si také můžeme rozdělit na místní síť a globální síť. Lokální síťová uložiště může být např. síťový disk. Globální síť je v podstatě internet.

Síťový disk 

síťový disk

Doma se s takovým síťovým uložištěm nepotkáte, ale znáte jej ze školy a rodiče ze zaměstnání. Disk poznáte od místního podle potrubí, které je pod tímto diskem. A co si můžeme představit pod síťovým diskem. Síťový disk je místo na pevném disku, který je umístěný na jiném počítači zapojeném v síti. Na síťovém disku se také můžeme setkat s uživatelskými právy. Tzn. že ne každou složku můžeme otevřít. Některé složky mohou pro nás být neviditelné a do jiných zase vidíme, ale nemůžeme do nich ukládat. Přístupy do těchto složek jsou omezeny tzn, uživatelskými právy, které nastavuje správce toho počítače, na kterém je disk umístěn. Většinou se tak k těmto síťovým diskům přihlašujeme.


Internetová uložiště

Internetová uložiště jsou jak už název napovídá uložiště s daty uloženými na internetu, lépe řečeno na internetových serverech. Server je počítač, který poskytuje data a služby ostatním počítačům zapojeným v síti. Důležité slovo je počítač. Na těchto počítačích jsou data uložena na pevných discích. Výhodou internetových uložišť je možnost přístupu k datům odkudkoliv, z jakéhokoliv počítače, z jakékoliv země. Nevýhodou je omezení rychlosti při ukládání většího množství dat. Další výhodou je, že k tomuto způsobu zálohování nepotřebujeme nic, než připojení k internetu a nějakou internetovou službu, kde je možné data ukládat. Další výhodou je nezávislost, která je daná tím, že potřebujeme jen internetový prohlížeč. K datům můžeme přistupovat s PC, kde jsou Windows, Linuxem nebo MacOS, dále můžeme přistupovat z chytrých mobilů a tabletů, chytrých fotoaparátů.

Tyto uložiště můžeme rozdělit do několika kategorií:

E-mail

Tento způsob je asi nejsnadněji dostupný. E-mailový účet má dnes každý, kdo jej nemá může si jej snadno zřídit zdarma na několika serverech např. seznam, centrum, email, google, hotmail, ......

A jak tedy data uložím a toto internetové uložiště. Jednoduše pošlu je jako přílohu emailu. Tento způsob má jistá omezení, díky protokolu, lze posílat pouze omezené množství dat. U Seznamu je to asi 12 MB a u Googlu 15 MB. Data zůstanou uložená ve složce Odeslaná pošta. Všichni emailoví poskytovatelé mají dnes dostatečné kapacity k tomu, abych si poštu nemusel mazat.

Uložiště, úschovny

Někdy potřebujeme uložit na internet větší množství dat než je 15 MB, k tomuto účelu slouží uložiště, které se nazývá úschovna. Tento způsob umožňuje i bez registrace nebo s registrací uložit na internetové uložiště data o velikosti 100 - 500 MB, které si mohou uživatelé nebo adresáti stahovat. Zase se jedná u služby, které jsou dostupné zdarma nebo za poplatek. U služeb zdarma je, ale doba uložení většinou omezena např. 14 dní od prvního stažení, nebo celkem tři týdny nebo měsíc nebo 10 stažení a pak se data vymažou. Jedná se o služby leteckaposta.cz, uschovna.cz, edisk.cz, nahraj.cz, ulozto.cz, radidshare.com, depositfiles.com, filefactory.com, ...

A jak to funguje. Po otevření internetové adresy se nám objeví formulář, ve kterém můžeme nahrát soubor na toto uložiště, určit heslo, nebo e-mailové adresy pro sdělení odkazu, kde je možné data stahovat, ....

Po nahrání souboru na uložiště se objeví odkaz, na kterém data budou k dispozici pro stažení, dále můžete vybrat buď adresáty zásilky (po e-mailu), nebo obdržíte kód, který sami rozdáte těm, kdo má mít k datům přístup, případně rovnou dostanete webovou adresu, ze které lze soubory stáhnout.

U placených služeb mohou být data uložena po dobu placení služby.

Kanceláře

Google má Google Apps ZDE, Microsoft má Live SkyDrive ZDE, Acrobat má Acrobat Share ZDE, ....

Jedná se o služby, kde kromě uložište jsou k dispozici i editory textu, tabulek a prezentací, jedná se tedy o mobilní kanceláře. Soubory se zde mohou ukládat (nahrávat) v libovolném formátu.

Fotobanky, grafické editory

Jak můžeme vyčíst z názvu, jedná se u uložiště, kde můžeme ukládat a vystavovat fotografie.
Google
Picassa ZDE, Rajce.cz ZDE, Adobe photoshop Express ZDE, Pixlr ZDE, Perfect Foto ZDE, Picnic ZDE, FotoFlexer ZDE, PicMonkey ZDE

Fotky je možné ořezávat, měnit jejich rozměry v pixelech, editovat jas a kontrast nebo používat teplé či studené barvy. Do obrázku lze dále vkládat různé objekty a texty mnoha stylů. K dispozici jsou také rámečky, textury a efekty. U všech je prostor k dispozici zhruba 2GB.

U Googlu Picasa máte výhodu, že můžete využít přihlášení stejné jako na google email.

Audio, Video

Na tyto uložiště můžeme ukládat a vystavovat video a audio nahrávky. Tuto službu netřeba představovat.
Google
Youtube ZDE, i zde můžete využít přihlášení stejné jako na google email.

Osobní e-složka

Zajímavým projektem je osobní
složka. Tato služba se nazývá Dropbox ZDE. Tato služba má  jednoduchým synchronizačním programem který synchronizuje vybranou složku s datovým uložištěm. Obsah složky DropBox se automaticky nakopíruje do internetového úložiště, zde se z něj mohou synchronizovat další počítače. Složka DropBox může obsahovat libovolný počet dílčích adresářů. Synchronizovány nemusí být nutně všechny obsažené podsložky.
Kapacita pro neplatící uživatele je zatím 2 GB.

Složku je možné sdílet s dalšími uživateli, sdílení se musí potvrdit kliknutím na odkaz, který přijde na e-mail zadaný při registraci. Sdílet lze nově založenou podsložku nebo některou z těch jich existujících. Uživatelé je možné ke sdílení přizvat pozvánkou poslanou na jejich e-mailovou adresu.


Cloud

Cloud (Cloud Computing) je možné charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na Internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat například pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace a používat je prakticky odkudkoliv. Uživatelé neplatí (za předpokladu, že je služba placená) za vlastní software, ale za jeho užití. Nabídka aplikací se pohybuje od kancelářských aplikací, přes systémy pro distribuované výpočty.
Cloud dále umožňuje pružně nabídnout „víc strojů“, vyšší výkon,řeší rozdělování zátěže mezi své servery po dobu zvýšené zátěže.
Přístup ke cloudovým je nejčastěji možný pomocí webového prohlížeče – rozhraní využívá webové technologie (HTML, CSS, JavaScript)

ZDROJ: http://cs.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing, 28. 11. 2012


SHRNUTÍ:
Dnes není důležité jen někam data uložit (na nějaké lokální uložiště), ale sdílet je, posílat je jiným uživatelům, popřípadě umožnit jejich stažení odněkud z internetu jiným uživatelům. Toto nám umožňují internetová uložiště. Každé uložiště umí něco, a tak je dnes nutné využívat více služeb k internetu.
MAIL
KANCELÁŘ
FOTOGRAFIE
VIDEO
HRY
SOCIÁLNÍ SÍŤE
E-LEARING
E-PORTFÓLIO

!CHYBY

  • Posílat velké soubory e-mailem
  • Využívání lokálních uložišť na sdílená data
  • Nezálohovat data (alespoň dvě na sobě nezávislá uložiště)
  • podcenění bezpečnosti, nepoužívání bezpečných hesel (12345, jméno, ...), sdílení dat o své osobě více než je nezbytné
  • Nevyužívání všech možností, nemáme přehled o tom, co která služba, nabízí

Důležité pojmy:
síťová uložiště, místní síť, globální síť, síťový diskuživatelská právaserver, služby, registrace, Cloud,

Další lekce:  Úvod, Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média,  < || > Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programůVypalování optických disků, Vypalování optických disků hudba, Vypalování optických disků ISO, Vypalování optických disků kopírování, Vypalování optických disků film, Autorský zákon, Autorský zákon licence sw,

Odpověz na otázky

  1. Co je to síťový disk a kde jsou uložena data?
  2. Proč nemohu na síti všude ukládat data?
  3. Co to server?
  4. Jaký program potřebuji, abych mohl využívat internetová uložiště?
  5. Jaké největší soubor mohu poslat emailem?
  6. Jak mám postupovat pokud soubor nejde poslat e-mailem, protože je moc velký?
  7. Mohu vypracovat referát jen za pomoci internetového prohlížeče, aniž bych použil klasický textový editor.
  8. Jaké další služby internetu mohu využívat?
  9. Kde na internetu si mohu upravit a vystavit fotky ze školního výletu?
  10. Kde na internetu si mohu upravit a vystavit video ze školního vystoupení?
  11. Vysvětli, co je to Dropbox?
  12. Vysvětli, co je to Cloud a uveď příklady, jak jej využíváme u nás ve škole?



  1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

  9. Bodů celkem: 0