logo školy
logo EU
PERIFERIE - ÚVOD
Další lekce:  < || >   Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů, Instalace programů.
 
 






























































   
     
     
  !Tip
 
  Aby nám fungoval počítač (můžeme na něm pracovat), nepotřebujeme jen součástky (myš, klávesnice, monitor, základní jednotku) čili HARDWARE, ale také programové vybavení (operační systém, Wordpad, Malování, Firefox apod. ) SOFTWARE.







   



























   

   
  !Tip
 
  Některé zařízení se dají připojit i ze přední strany základní jednotky. Nejčastěji USB disk a sluchátka.
 
 
 

Rozdělení na HARDWARE a SOFTWARE

V úvodu této lekce jsme si řekli, jak se co jmenuje, z čeho se "počítač" skládá a co obsahuje. Nyní se pojďme podívat, co vše potřebujeme k tomu, abychom mohli na počítači pracovat tak, jak to známe. Zjistíme, že nám nestačí jen "železo" tedy počítačové součástky a periferie, ale potřebujeme něco co mám "počítač oživí" můžeme na něm pracovat nebo něco vytvářet. To co nám počítač "oživí" jsou počítačové programy. Tímto jsme si vysvětlili dvě nejdůležitější skupiny v oblasti počítačů.

Počítačové součástky a periferie nazýváme (Hardware). Hardware je to vše na co si můžeme sáhnout. Patří sem komponenty uvnitř PC, periferie, datová média, kabely, .....

Programové vybavení nazýváme (Software). Softwarem nazýváme počítačové programy. Ty se dále dělí na operační systémy a aplikace. Operační systém je speciální druh programu, který se spustí sám po zapnutí počítače a umožňuje nám počítač ovládat, patří sem například WindowsXP, Windows7, UBUNTU, Mandriva, MACOS, Android. Druhou skupinou jsou aplikace, to jsou programy, ve kterých pracujeme a něco vytváříme. Do této skupiny patří Wordpad, malování, Internet Explorer, Firefox, Audacity, .....

Počítač

PC sestavaSlovo počítač (computer) dnes bereme jako běžné slovo, ale pojďme se podívat, co to vlastně znamená. Počítačová sestava (počítač) se skládá z několika nezbytných částí, bez kterých by celá sestava nefungovala. To, co mylně nazýváme počítač se správně nazývá základní jednotka. To je ta "krabice", do které se sbíhají všechny kabely. Uvnitř základní jednotky se nachází součástky, které ovlivňují výkon sestavy. Základní deska, procesor, operační paměť, pevný disk, grafická karta, síťová karta, zvuková karta, zdroj, optická mechanika.
Další části, které potřebuje, aby to vše fungovalo a my mohli počítač využívat jsou monitor, klávesnice a myš. Tyto součástky se připojují k počítači kabely. Takovéto součástky, které je možné připojit k počítači se nazývají periferie.

Klávesnice, myš a monitor jsou nezbytné periferie. Periferie jsou zařízení, které se dají připojit k počítači a rozšiřují jeho možnosti o další funkce. Periferie rozdělujeme na vstupní zařízení a výstupní zařízení. U vstupních zařízení data směřují přes zařízení do počítače. U výstupních zařízení je to naopak data směřují z počítače do zařízení.

Myš Klávesnice Monitor

Typy počítačů, se kterými se dnes můžeme setkat

Centrální počítač - Server (Server) Server je počítač, který poskytuje data a služby jiným počítačům zapojeným v síti. U tohoto počítače nikdo nesedí tento je někde zavřený a stále (24h denně) běží.

Osobní počítač PC (Personal Computer). Osobní počítač je počítač, který máme doma a u kterého pracujeme. Skládá se ze základní jednotky, monitoru, myši a klávesnice. K síti se většinou připojuje kabelem.

Přenosný počítač (Notebook) Přenosný počítač, obsahuje vše v jednom monitor, základní jednotka, klávesnice a myš. Je malý, lehký, přenosný a dokáže pracovat na baterii, tzn. bez připojení k el. energii. K síti se připojuje bezdrátově.

Tablet (Tablet) Novinka posledních let. Kompromis mezi chytrým telefonem a notebookem. Je ještě menší a lehčí než notebook, pracuje také na baterii a má delší výdrž. K síti se připojuje také bezdrátově. Navíc od notebooku umí fotit, telefonovat, navigovat, překládat, umí být ovládán hlasem a má dotykovou obrazovku, tzn. nepotřebuje klávesnici ani myš.

Chytrý telefon (Smart phone) je něco jako malý počítač. Chytrý telefon je telefon, který má vlastní operační systém nejčastěji android nebo windows phone. Takovýto telefon dnes umí fotografovat, připojit se na internet, posílat e-mail stahovat a přehrávat hudbu a video, zjistit GPS pozici a navigovat, psát text, pracovat s WIFI, skenovat dokumenty, pracovat a komunikovat přes bluetooth, převádět mluvené slovo na text, překládat dokumenty

Periferie aneb co vše lze připojit k počítači

Jak už jsem říkal periferie jsou připojitelná zařízení, která je možné připojit k počítači a rozšiřují jeho možnosti. Periferie připojují většinou ze zadní strany základní jednotky. Na obrázcích se můžete podívat, jak vypadá zadní strana základní jednotky. Do těchto konektorů se zapojují periferie.

zadní strana PC
Zadní strana PC

zadní strana PC
Zadní strana PC

Pojďme se podívat, jaké zařízení se připojují do těchto konektorů. Klávesnici, myš, monitor již známe, dále můžeme připojit skener, mikrofon, web-kamera, tablet, sluchátka, reproduktory, tiskárna, mobil, fotoaparát, externí harddisk, čtečka paměťových karet, WIFI router, TV tuner, ......


Jednoduše:
Na co si můžu sáhnout je HARDWARE, v překladu "tvrdé zboží".
To, co spouštím na monitoru je SOFTWARE, v překladu "měkké zboží", to jsou počítačové programy.

K počítači mohu připojit další zařízení, kterými mohu rozšířit možnosti počítače. Tyto zařízení se nazývají periferie. Většina periferií se dá k počítači připojit pomocí konektorů na zadní straně základní jednotky.

!CHYBY

  • počítačem většinou myslíme celou sestavu (monitor, klávesnici myš, základní jednotka)
  • nepleťte si pojmy HARDWARE a SOFTWARE
   

Důležité pojmy:
Periferie, Vstupní zařízení, Výstupní zařízení, klávesnice, myš, webkamera, mikrofon, tablet, herní zařízení, konektory, Software, aplikace, Android, operační systém, hardware,monitor, sluchátka, mikrofon, tiskárna, reproduktory, WIFI router, USB disk, Digitální fotoaparát,


Další lekce:  < || >  Vstupní a výstupní zařízení, Konektory, Co je uvnitř PC, Jednotky informace, převody, Datová média, Datová média síťová, Složky, Soubory, Soubory2, Cesta, Průzkumník, Práce v průzkumníku, Vyhledávání souborů, Archivy, Zálohování dat, Obnova smazaných souborů

Odpověz na otázky

  1. Jak cestují data u vstupních zařízení? 
  2. Jak dělíme periferie a zařaď zařízení do těchto skupin? 
  3. Jaká zařízení patří do skupiny vstupní a výstupní zařízení? 
  4. Kam se periferie připojují? 
  5. Co je to digitalizace? 
  6. Co je umístěno v základní jednotce? 
  7. Vyjmenujte vstupní zařízení. 
  8. Vyjmenujte výstupní zařízení. 

Vylušti křížovku





Vyzkoušej si test

This is alternative content.

Otevři si test z odkazu

Odppověz na otázky

  1. Co je to zvuk?
  2. Na jaké dvě skupiny dělíme zvuk?
  3. Jaké jsou tři vlastnosti zvuku?
  4. Jaký frekvenční rozsah člověk slyší?
  5. Vysvětlete svými slovy pojem dynamický rozsah
  6. Co je to zvuková karta?
  7. Jaká část zvukové karty převádí zvuk z alogovéhé veličivy (mikrofon) na digitální?
  8. Jaké převodníky máme?

  9. Bodů celkem: 0