ABECEDA LONDÝNA

13. 05. 2018     sekce: Akce školy     autor: Hana Purgertová     tisk: tisk článku

Abeceda Londýna

A – AUTOBUSY – náš byl nádherný, nový, voňavý, pro některé však nebyl zrovna nejoblíbenějším místem, protože poskládat své dlouhé tělo bylo obtížné a cesta tááák dlouhá. Filmy a klábosení vše vylepšovaly a to, že se bez problémů a bezpečně všude dopravíme  bylo  bezva! Ty LONDÝNSKÉ byly všechny červené, jezdily velice rychle a byly dvoupatrové – říká se jim DOUBLEDECKER BUS.

B – BUCKINGHAM PALACE – nádherná rezidence královské rodiny od r. 1837, kdy se sem nastěhovala královna Viktorie. I když jsme zvonili, královna Alžběta II. nebyla doma /asi už se připravovala na svatební obřad prince Harryho/. Ujistili jsme se o tom vztyčenou britskou vlajkou. Kdyby byla doma, tak vlaje královská zástava.

C – COVENT GARDEN – dříve poskytovala více jak 300 let přístřeší londýnskému květinového a zeleninového trhu, dnes už tam záhonky neuvidíte, ale můžete si nakoupit lahůdky v obchodech nebo si posedět v restauracích, prohlížet si místní kejklíře, a nebo navštívit dopravní muzeum – to byla naše volba. Viděli jsme originály omnibusu, koňskou dráhu, elektriku, motorové autobusy, parní lokomotivu a také metro.

Č – ČAS – ten nám opravdu chyběl, chtěli jsme toho zvládnou víc a víc, pokaždé nás něco ještě zaujalo a rádi bychom zůstali a užívali si. Např. TOWER nebo PRIMARK.

D – DOWNING STREET – malá nenápadná ulička. Ano, zde je ten dům číslo 10, který dal v roce 1735 král Jiří II. k dispozici ministerskému předsedovi. Ulice je uzavřena bránou, takže jsme na návštěvu Theresy May nedostali.

E – EYE - LONDON EYE – zde vše začalo, zde jsme provedli první z tisíců dalších kroků Londýnem.

F – FAKT JÓ – to raději v Londýně neříkejte!

G – GREENWICH – 10 km od London Bridge, jižní břeh Temže, jedna z nejkrásnějších částí Londýna, slavný díky observatoři a nultému poledníku. Tam jsme mohli přeskakovat z jedné polokoule na druhou. Také jsme navštívili námořnické muzeum a viděli poslední a asi nejznámější klipr CUTTY SARK, který se plavil po „čajové“ cestě.

H – HOUSES OF PARLIAMENTS – budovy parlamentu, majestátné, ohromné a všem dobře známé. Mrzelo nás, že se BIG BEN /hodinová věž/ schovával za lešení, ale pak jsme jej mohli spatřit v LEGO SHOPu postavený z tisíců malých dílků stavebnice.

H – HYDE PARK – je skoro 2km dlouhý a 900m široký. My jsme jej prošli až k HYDE PARK CORNER – toto místo je nejfrekventovanější místo Londýna. Tolik autobusů, aut a lidí jste opravdu neviděli. Nás však zajímala velká budova schovaná za Marble Arch a to PRIMARK – tam jsme si opravdu zašopovali!

CH – CHEESE – nejoblíbenější slovo při pořizování fotek a CHIPSY -  každodenní obsah piknikového balíčku. Byly buď s octem, cibulí nebo krevetami.

I – INCH – 1 palec – 2, 54 cm /délková míra/

J – JÍZDA METREM – něco šíleného. Vlaky jezdí velmi rychle a v krátkých intervalech. První vlaková souprava byla neskutečně netřískaná, druhá vlaková souprava byla neskutečně netřískaná a třetí vlaková souprava byla jen natřískaná. A přesto se nás tam všech 46 do jednoho vagónu vešlo a cestu zvládlo.  

K – KATEDRÁLA – ST. PAUL´S CATHEDRAL – druhá největší katedrála na světě se 170m vysokou věží. Z ní jsme však Londýn zhlédnout nemohli. Vyhlídku jsme si ale užili na nedalekém vysokém obchodním domu, kde nás vyvezl moderní výtah.

L – LIBRA – POUND – měnová jednotka Velké Británie

M – MONUMENT – 61,5m  vysoký sloup postavený 61,5m od místa, kde vypukl velký londýnský požár. Nahoru jsme však nešli. Ne, že bychom se báli 311 schodů točitého schodiště, ale neměli jsme ho v našem plánu prohlídek.

N – NATURAL HISTORY MUSEUM – přírodovědec Hans Sloane odkázal po smrti své bohaté sbírky státu a ty se staly základem britského muzea. Tady nám minuty ubíhaly neskutečným tempem.  Zvířata, hmyz, rostliny, kameny, kostry, fosilie atd. 26m dlouhá kostra diplodoka byla fascinující a zážitek zemětřesení velmi zvláštní.

O – O2 ARÉNA – tady byla naše konečná, poslední shopping, nejlepší párky na světě a hurá domů

P – PETR +PETR + PETR – trojice skvělých mužů. Naši řidiči i pan průvodce měli toto jméno. Řidiči byli velmi příjemní, vždy s úsměvem na rtech a ve své profesi byli vynikající. Náš mladý průvodce Petr byl každý den vesele naladěný, mohli jsme mu tykat a v Londýně nám ukázal i to, co jsme neměli v objednaném programu.

Q – QUEEN – i když jsme se s žádnou královnou nepotkali, viděli jsme velkolepé pomníky královny Viktorie a  nádherný obraz královny Alžběty I. i s jejími oblíbenými perlami.

R – RODINY – byli jsme ubytovaní v britských rodinách, starali se o nás skvěle. Také oni byli potěšeni návštěvou našich dětí, dokonce říkali, že tak THE BEST CHILDREN /nejlepší děti/ ještě neměli.

Ř – řady na záchodech nás zlobily, ale vystát jsme je museli.

S – SCIENCE MUSEUM – muzeum vědy. Zde jsme si mohli prohlédnout  nekonečné množství exponátů: Galileův teleskop, parní lokomotivu Boultona  a Watta z roku 1788, nejstarší lokomotivu „Puffing Billy“ z r. 1813, nejstarší konzervu z r. 1823, první telefon G. Bella, vysílačky, lékařské přístroje, vesmírné lodě, staré automobily  a …

Š – ŠŠŠŠ -  to dělala někdy paní učitelka, když jsme byli hluční.

T – TOWER – mohutný hrad, který nechal postavit Vilém Dobyvatel jako pevnost, aby mohl sledovat dopravu na řece Temži a zajistit ochranu města. Společně  jsme si vystáli nepříliš dlouhou řadu, abychom viděli korunovační klenoty, a pak jsme si ve skupinkách mohli prohlížet jednotlivé věže, WHITE TOWER se zbraněmi nebo počítat havrany, kteří hrad střeží /aby neuletěli, mají přistřižená křídla/.

U -  UNDERGROUND – neboli METRO, takovou spoustu lidí byste si ani nedokázali představit, tady skutečně pocítíte, že je v Londýně 10 miliónů lidí.

V – VŮBEC – nikdo se neztratil a VŮBEC nikomu se nic nestalo!

W – WREN CHRISTOPHER – muž, který celý svůj život zasvětil architektuře. Byl hlavním architektem pro vybudování města po Velkém požáru Londýna. Postavil 53 kostelů, nemocnice. Jeho životním dílem byla rekonstrukce katedrály svatého Pavla. Tam je i jeho hrob.

X – X-RAY – před vstupem do muzeí a hradu nás prohlíželi, takže jsme si to představovali jako rentgen.

Y – YARD – 91, 44 cm

Z – ZÁŽITKY – každý z nás si odnáší jiné prožitky a momentky, které jej zaujaly. V Londýně je stále co objevovat a zažívat.

Ž – ŽŮŽO DOBRODRŮŽO!

Londýn miluji! Tak  jsem viděla LONDÝN já. Byla jsem tam počtvrté a už se zase těším, kdy jej znovu navštívím.

Děkuji mým kolegům,  panu řediteli Habermannovi a paní Hawigerové za pomoc při organizaci poznávacího zájezdu.

Děkuji všem žákům za úspěšné zvládnutí náročných znalostních kvízů a za výbornou reprezentaci naší školy v zahraničí.

Děkuji cestovní kanceláři Školní zájezdy s. r. o. za vynikajicí profesionální organizaci zájezdu.

Hana Purgertová - hlavní koordinátorka zájezdu

P.S. Více fotografií najdete v naší školní galerii.

 

Fotogalerie

 
 

Nejčtenější články