PARTNERSKÁ NÁVŠTĚVA Z HLOHOVCE

19. 05. 2015     sekce: Akce školy     autor: Hana Purgertová     tisk: tisk článku

Ve čtvrtek 14. 5. 2015 jsme na naší škole přivítali početnou skupinu žáků a pedagogů z partnerské školy ZŠ a MŠ Podzámska Hlohovec na Slovensku. Po dobrém obědě ve školní jídelně se žáci i učitelé ubytovali ve třídách a společně s českými kamarády vyšli na krátkou procházku do hranického centra. Již ve dvě hodiny odpoledne však odjely dva autobusy českých a slovenských přátel do hlavního města Olomouckého kraje, kde všechny účastníky partnerství čekal hlavní program dne. Cílem spolupráce škol jsou aktivity, které procházejí všemi oblastmi školního vzdělávacího programu obou škol. Při návštěvě Pevnosti poznání v Olomouci jsme se opravdu nenudili. V muzeu je pro zvídavé připraveno více než 200 zábavných exponátů, nejrůznější dřevěné hlavolamy, 3D piškvorky, šifry, devítimetrový model mozku, historické zajímavosti, různé pokusy.  Pevnost poznání je pro všechny věkové kategorie a nachází se v rekonstruovaném objektu bývalého dělostřeleckého skladu v areálu Korunní pevnůstky. Jde o první centrum popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě, realizované Univerzitou Palackého v Olomouci.  Úžasné bylo, že jsme si každý vybrali to, co nás zajímá a mohli jsme si vše dostatečně užít.  Po prohlídce muzea jsme se vydali na nezbytný nákup suvenýrů. Závěrem prvního dne programu byla společná návštěva filmového představení.

V pátek 15. 5. 2015 se naši partneři po snídani shromáždili v učebně hudební výchovy, kde se pod vedením paní učitelky Gabriely Vinklarové a Ivy Andrýskové naučili naše oblíbené české písničky – Beskyde, Beskyde a Dú, Valaši, dú.  Hudební zdatnost  a zájem slovenských žáků zazpívat si nejen naše, ale i jejich slovenské písničky vytvořily výbornou hudební atmosféru. Druhou vyučovací hodinu provedl pan ředitel Radomír Habermann všechny naše přátele naší školou. Líbily se nejen prostorné třídy, velká tělocvična, ale i skvělé sportovní a dopravní  hřiště.  Pak následovala společná aktivita českých a slovenských žáků. Každoročně dbáme na rozvoj spolupráce a komunikace obou partnerských skupin. Letos naši a slovenští žáci vytvořili pracovní týmy a plnili společně zadaný úkol v prostoru hranického centra. Vyhledávali vyfotografované objekty, vlepovali je na připravený arch papíru k mapě našeho města a zaznamenali šipkou, kde se daný objekt nachází.  Všichni naši hosté dostali drobné dárky. Akce byla vyhodnocena kladně a byly domluveny aktivity budoucí partnerské návštěvy v Hlohovci.

Děkuji všem kolegům a zúčastněným žákům za podporu a pomoc při realizaci setkání partnerských škol.

Poděkování patří také Městskému úřadu v Hranicích, který svým grantem umožňuje pokračovat v tvořivých aktivitách obou partnerských škol v Hranicích a Hlohovci. Prostřednictvím tohoto projektu školy prohlubují porozumění žáků potřebné pro orientaci v evropském prostředí, pochopení souvislosti evropských kořenů a význam občanského života v Evropské unii.