Návštěva partnerské školy z Hlohovce

22. 05. 2017     sekce: Akce školy     autor: Hana Purgertová     tisk: tisk článku

Ve čtvrtek 18. května 2017 jsme na naší škole přivítali početnou skupinu žáků a pedagogů z partnerské školy ZŠ a MŠ Podzámska Hlohovec na Slovensku. Po příjezdu se žáci i učitelé ubytovali ve třídách a poobědvali v naší školní jídelně. Pak už si společně s českými kamarády mohli prohlédnout některé třídy a areál školy. Líbil se jim sportovní stadion a zábavná hřiště pro volnočasové aktivity.  Již v půl druhé odpoledne však odjely dva autobusy českých a slovenských přátel směrem k pohoří Beskydy. Všechny účastníky partnerství čekal hlavní program dne,  a to turistická vycházka z Pusteven na Radhošť. Cílem spolupráce škol jsou aktivity, které procházejí všemi oblastmi školního vzdělávacího programu obou škol. Součástí turistiky tedy nebylo jen poznávání krás hor a přírody, ale také plnění vědomostních úkolů. Účastníci projektu vytvořili 8 družstev, kde členy byli zástupci obou partnerských škol.  Záludné otázky hledaly odpovědi na znalosti o České republice, co je v Česku NEJ…, zda znají významné osobnosti naší země. Jedním z úkolů byla také záhadná slova, která souvisela s poznáváním České republiky.

Zkuste i vy odpovědět na některé z nich:

Víte, kde se vyrábějí puky?

Kde a kdy vznikl pozdrav NAZDAR ?

Kde a kdy vznikl ŠPEKÁČEK?

Která je naše nejznámější kniha?

Kdo vynalezl KONTAKTNÍ ČOČKY?

/GUFEX Kateřinice, při výstavbě ND v roce 1851,1891 na Jubilejní výstavě, O Švejkovi, Otto Wichterle/

NEJ :

Nejstarší město? Největší hrad? Nejhlubší propast? /Bruntál, Pražský hrad, Hranická p./

Z turistického výletu jsme se vraceli až v podvečer. Společné chvíle ve škole nám zpříjemnila výborná pizza a zábavné hry.

V pátek 19. května 2017 jsme se po snídani shromáždili před školou a vydali se procházkou na návštěvu Aragonitových jeskyní. Prohlídkovou trasu jsme absolvovali ve dvou skupinách. Prohlídka byla velmi zajímavá a dotazy žáků potvrdily, že je zaujala a bavila. Po krátké procházce Teplicemi jsme již spěchali do historického jádra našeho města, kde si měly slovenské děti možnost v doprovodu českých dětí prohlédnout zajímavé budovy a objekty, a také nakoupit nezbytné suvenýry svým blízkým. Po obědě ve škole si všichni noví kamarádi užívali chvíle před odjezdem plánováním, co vše si užijeme při návštěvě slovenské školy v červnu. Všichni naši hosté dostali drobné dárky a poděkování za pěkné společně strávené chvíle.

Děkuji všem kolegům a zúčastněným žákům za podporu a pomoc při realizaci setkání partnerských škol.

Poděkování patří také Městskému úřadu v Hranicích, který svým grantem umožňuje pokračovat v tvořivých aktivitách obou partnerských škol v Hranicích a Hlohovci. Prostřednictvím tohoto projektu školy prohlubují porozumění žáků potřebné pro orientaci v evropském prostředí, pochopení souvislosti evropských kořenů a význam občanského života v Evropské unii.

Zapsala: Hana Purgertová, koordinátorka projektu