Na kole do Gruzie - Tomík na cestách

22. 03. 2017     sekce: Akce školy     autor: Tereza Cabáková     tisk: tisk článku

V úterý nás znovu navšívil, již podruhé, Tomáš, kterému všichni říkají Tomík. Hranický cestovatel a bývalý žák naší školy Tomáš Vejmola se znovu, s dalšími třídami, podělil o historky nejprve z Indie a Nepálu, výsledky své výuky angličtiny, poté ze své cesty do Gruzie a zpět. Vyprávěl o tom, jak nasedl na kolo téměř bez finančních prostředků, jen s částkou 50 euro,  ale s velkým odhodláním a ujel 7OOO km za 101 dní. Projel celkem 8 států a stihl přitom natáčet zážitky z cesty jako „večerníčky“ a vše sdílet na svém facebooku.  Zajímavé byly informace o zvyklostech tureckých rodin, tradicích v rodinách a velikosti vypěstovaných lískových oříšků. Tomík byl v Turecku v době , kdy probíhal státní převrat, a byl překvapený, jak vypadá tamní demokracie  - lidé museli povinně chodit do ulic a projevovat radost nad demokracií ve své zemi, což není znakem demokracie, ale totality. Tomík za nepříznivého počasí překonal i Kavkaz.  Ukázal nám sarkofág v  Černobylu a nedaleké město Pripjať, které je po havárii zcela opuštěné. Vysvětlili jsme si, proč lidem z Pripjati říkali "světlušky" a co je radiace. Z cesty posílal i klasické papírové  pohlednice. Dokázal překonat neznalost jazyků a zvládl i některé komické situace, např. jak si objednat omeletu předváděním slepice, když stačilo říci "omelet". Na jídlo a ubytování si vydělával úklidem. Tomík našel nové přátele a byl překvapený ochotou a vstřícností lidí, o kterých my v Evropě máme malinko jiné představy, našel přátelské a ochotné lidi a poznal zvyky a tradiční jídla různých národů a také zjistil, že se mnohdy v našich představách o cizích zemích mýlíme.

Státy, kterými projel, s námi prošel i na mapě, zopakovali jsme si názvy hlavních měst a důležitá pohoří. Nejzajímavější otázka byla: "Co ti tato cesta dala?"

"Zjistil jsem, že obyčejné a běžné denní problémy a starosti mají vždy nějaké řešení, že jsou horší situace a problémy a vše se dá nějak v pohodě zvládnout, stačí chtít."

​A kam příště? Tomík pojede v létě do Thajska, tam si zakoupí vozidlo tuck-tuck a s ním pojede zpět přes Barmu (Myanmar), Indii, Pákistán a Írán dále do Evropy a domů. Tentokrát s podporou, očkováním a dronem. Jeho cestu můžeme sledovat na facebooku. Přejeme klidnou cestu a doufáme, že se Tomáš  o nové zážitky přijde podělit i s námi.

​Video z přednášky si můžete prohlédnout zde.