Deváťáci navštívili Svět techniky

25. 05. 2015     sekce: Akce školy     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

Svět techniky je téměř dva roky stará expozice v oblasti Dolních Vítkovic. Možná jste někteří navštívili starší expozici v hale U6, tato je hned vedle.

Expozice je rozdělena na tři světy - svět civilizace, svět vědy a objevů a svět přírody. Ve světě covilizace jsme mohli prožít jeden ze svých všedních dnů - od probuzení, přes návštěvu školy, oběd až po učení. Mohli jsme si porovnat rozdíly ve spotřebě vody ve vyspělých zemích a v zemích třetího světa. Dozvěděli jsme se, že 1,2 miliardy lidí nemá denně přístup k pitné vodě, naopak 5 miliard lidí má denně přístup k mobilnímu telefonu.

Svět vědy a objevů měl nejblíže k fyzice. Mohli jsme si vyzkoušet laserovou harfu, vyrobit elektřinu díky elektromagnetické indukci, projet se na kole rychlostí světla, katapultovat železný kroužek díky Lenzovu zákonu, dozvědět se více o moderních technologiích.

Ve světe přírody jsme mohli odhadovat podle pohybu o jaké zvíře se jedná, mohli jsme si vyzkoušet funkci ucha, podívat se, jak svět vidí včela, vyzkoušet si orientaci v prostoru pomocí netopýřího radaru.

Pro zájemce bylo připraveno 3D kino na téma "Létající monstra". Dozvěděli jsme se, proč a jakým způsobem se vyvinula křídla u ptakoještěrů a co způsobilo jejich zánik.

Někteří z nás poznali na vlastní oči bláznivého Huga v Divadle vědy. Hugo kouzlil s ohněm, zapaloval hypermanganem místo sirek, testoval přítomnost hliníku či helia, nutil děti nést v dlaních oheň či zapalovat drátěnku devítivoltovou baterií.

Věřme, že exkurze nám vyjasnila něco nového, donutila nás nad něčím se zamyslet a popostrčila nás k dalšímu sebevzdělávání.