Deváťáci kriminalisty

11. 11. 2016     sekce: Akce školy     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

Paní Renata Holubová z Univerzity Palackého v Olomouci nejdříve seznámila deváťáky s historií některých metod využívaných v kriminalistice. Žáci se tak dozvěděli, kdy se poprvé použila daktyloskopie a co ji předcházelo, kdo navrhl vyrábět střelné zbraně s drážkou, jak se pozná sebevražedný skok od vražedného, jak hmyz napomáhá detektivům a ne že vše v seriálu Kriminálka New York se zakládá na pravdě. V druhé hodině si vyzkoušeli některá zařízení či fyzikální jevy, která moderní kriminalistika využívá. Vytvořili si svou osobní kartu otisků prstů, naučili se sejmout otisk prstů pomocí grafitového prášku, odhadli výšku postavy podle velikosti její stopy, termokamerou sledovali teplotně rozdílná místa, vyzkoušeli si sestavit podobu "pachatele" pomocí identikitu, prostřednictvím mikroskopu pozorovali vlasy, kůži či vlákna oblečení, pozorovali ochranné prvky bankovek v ultrafialovém světle.

Sedmáci si donesli běžně dostupné pomůcky a s nimi si provedli několik jednoduchých pokusů na těžiště, na proudění vody, na tlak vzduchu, na elektrostatiku. Donutili tak potápěče potápět dle jejich přání, rozpohybovali plechovku brčkem na pití, sestrojili si jednoduchý vrtulník, postavili plechovku na její hranu, rozdrtili plechovku tlakem vzduchu, modelovali si podmořskou sopku.

Děkujeme paní Holubové a její univerzitě za zajímavou přednášku a popularizaci fyziky.