Chanson francophonne à Ostrava

01. 04. 2017     sekce: Akce školy     autor: Lenka Preňková     tisk: tisk článku

U příležitosti festivalu Dny Frankofonie 2017 pořádala Alliance Française Ostrava soutěž ve zpěvu frankofonní písně, která se uskutečnila v pátek 24. března 2017 v Klubu Parník v Ostravě. Naši školu reprezentovaly žákyně Lenka Nováková a Simona Hegarová. Lenka zazpívala píseň“ Je vole“ (Letím), kterou původně interpretoval Michel Sardou, později Louane Emera.Na klavír doprovázela naši zpěvačku Simona Hegarová.

Soutěž byla určena všem amatérským zpěvákům žijícím v České republice. Účastník však nesměl mít národnost žádné z frankofonních zemí.

Soutěžící byli rozděleni do 4 kategorií: "sólista před maturitou" (včetně maturantů ve školním roce 2016/2017), "sólista po maturitě/dospělí", "skupina" a nově zavedená kategorie „soutěžící do 15 let“. Soutěžící zpívali ve francouzštině píseň frankofonních autorů, případně vlastní skladbu.

Měli jsme možnost vychutnat si celkem 37 velmi kvalitních hudebních vystoupení.

Porota, ve které zasedali odborníci na zpěv, hru na nástroje, řízení orchestru, francouzskou výslovnost, radní města Ostravy a hudební skladatel, ohodnotila uměleckou úroveň, kvalitu zpěvu, kvalitu francouzštiny a originalitu výběru písně.

Vítězové regionálního kola postoupili do Euroregionálního kola soutěže ve frankofonní písni, jehož organizátorem je letos Maďarsko. Finále je určeno pro soutěžící z České republiky, Slovenské republiky, Polska a Maďarska.

V kategorii, ve které vystupovaly naše žákyně Lenka Nováková a Simona Hegarová, bylo 13 vystoupení. Ačkoliv žákyně naší školy neobsadily žádné z prvních tří míst, podaly výborný výkon.

Zpěvačka Lenka Nováková:

„Akce se mi moc líbila. Neměla jsem velkou trému před vystoupením, ale jakmile jsem se ocitla na pódiu, dostala jsem strach. Ti co zpívali přede mnou, zpívali totiž moc dobře. Byla jsem desátá na řadě, za mnou vystoupili v naší kategorii už jenom tři interpreti. Navzdory trémě jsem to nakonec zazpívala dobře. Do dalšího kola jsem sice nepostoupila, ale i tak jsem si to moc užila. Jsem ráda, že jsme zůstali až do samotného konce. Bavilo mě poslouchat starší děcka. Nejvíce mě zaujala kategorie „skupiny“, protože tam se zpěváci sami doprovázeli. Příští rok bych se chtěla zase zúčastnit.“

Klavíristka Simona Hegarová:

„Soutěž ve frankofonní písni jsem si moc užívala. Nejvíce mě nadchla přátelská atmosféra. Když někdo zapomněl text nebo zahrál špatný akord, ostatní ho povzbuzovali. Líbila se mi vystoupení ostatních skupin, kde doprovázelo jednoho zpěváka i pět dalších hudebníků.

Soutěž se mi líbila. Hudbu jsme si užívali i o přestávkách, kdy porota vyhodnocovala jednotlivé kategorie, a dokonce i cestou domů na ostravském nádraží i ve vlaku. Měli jsme totiž společnou cestu s hudebníky z Hradce Králové, takže jsme si před návratem domů všichni zazpívali.“